Guvernér České národní banky Aleš Michl pomohl koruně k silnějším hodnotám. Kurz se tak dostal zpět na úrovně ze začátku minulého týdne. Mírně vzrostly i krátké korunové sazby s tím, jak část trhu přehodnotila svá očekávání ohledně možného snížení úroků ve zbytku roku. Michl jasně uvedl, že se ČNB nehodlá dostat výrazně před křivku, jako to udělala například polská centrální banka.
Koruna během minulého týdne krátce oslabila až nad 24,60 za euro, což byly nejslabší hodnoty za poslední rok. Někteří obchodníci mohli využít oslabení k výběru zisků, největší posun v krátkém čase však „zařídil“ Aleš Michl. Trhy slyšely především na jeho vyjádření, že úroky v nejbližší době neklesnou. Z Michlovy rétoriky soudíme, že je příznivcem opatrnějšího přístupu souvisejícího s dostatkem důkazů o udržitelném posunu inflace směrem k cíli.
Poslední data ukázala, že proces dezinflace pokračuje u celkové i jádrové inflace. Pauzu si pravděpodobně dá ve čtvrtém čtvrtletí, kdy zapůsobí srovnávací základna loňského roku ovlivněná Úsporným tarifem. Klíčový pak bude začátek příštího roku s ohledem na tradiční efekt přeceňování. Lednová data však budou zveřejněna až v únoru, což by, pokud by ČNB opravdu chtěla čekat na lednová čísla, znamenalo snížení sazeb až na březnovém zasedání. Podle nás bude bankovní rada rychlejší.
Na zářijovém zasedání na změnu sazeb nedojde. Rétoricky nečekáme, že by byl doručen výraznější signál směrem k uvolnění měnové politiky, nehledě na příznivý proces dezinflace, inflační momentum a, byť velmi pozvolný, pokles inflačních očekávání finančního trhu. Nad českou ekonomikou však podle nás visí strašák nad očekávání většího ekonomického zpomalení, kde stavíme například na zhoršující se kondici evropského průmyslu. Pokud by listopadová prognóza toto zhoršení potvrdila, rozhodnutí o sazbách by rozsekla (ne)ochota banky posunout se přece jen mírně před křivku. Listopadové zasedání by tak mohlo být prvním, kdy dojde na snížení sazeb. Nečekali bychom však větší změnu než 50 bodů.
Obdobně to vidí i trh. Ještě minulý týden zaceňoval možnost snížení až o 75 bodů do konce roku. Aktuálně jsme na zhruba 50 bodech. Delší výhledy pak byly revidovány o něco níže. Například na šestiměsíčním horizontu vidíme zacenění snížení sazeb o zhruba jeden a půl procentního bodu. U tržních očekávání pracujeme s možností dalších přecenění v závislosti na vývoji inflace. Směr posunu úroků však zůstane směrem dolů, přičemž nečekáme, že by v příštím roce klesly až na úroveň odhadované neutrální sazby kolem 3 %.
Rizika koruny stále považujeme více na straně oslabení. Naše argumentace je postavená nejen na riziku nad očekávání většího zpomalení evropské ekonomiky, ale rovněž na stále trvající možnosti vyšších tržních sazeb, zejména na americkém dluhopisovém trhu. Negativně by rovněž zapůsobilo zhoršení tržního sentimentu. Náš pomyslný strop kurzu na úrovni 24,70 za euro ale zatím neměníme.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0679 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0617 do 1,0707 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,86 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,32 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,74 do 23,02 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME