Guvernér ČNB Rusnok: Euro? Deset let je dobrý horizont

České ekonomice se bude dařit i napřesrok. Mzdy se mají pomalu posouvat k evropským hodnotám. A s eurem mají Češi čas. Deset let je dobrý horizont a 20 korun za euro je kurz, se kterým by měli Češi počítat. Pokud euro přijmou. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Šéf ČNB v rozhovoru uvedl, že výhledy centrální banky ukazují, že bude i nadále silná poptávka po zboží. Jak domácí, která je samozřejmě zapříčiněna zejména velice solidním růstem mezd, vysokou zaměstnaností, ale i zahraniční poptávka, která je pro exportní ekonomiku mimořádně důležitá, protože daří se i zbytku Evropy, eurozóně, dokonce více, než se čekalo.

Rusnok okomentoval také státní rozpočet na příští rok. Schodek rozpočtu má proti letošnímu klesnout o deset miliard korun na 50 miliard. Rozpočet počítá s příjmy 1,315 bilionu a výdaji 1,365 bilionu korun. Rozpočet připravila bývalá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), schvalovala ho ale Sněmovna v novém složení. 

 

Podle Rusnoka by bylo rozumnější, kdyby byl deficit nižší. „Nebo kdyby třeba nebyl skoro žádný, vzhledem k tomu úspěšnému růstu ekonomickému. A zlepšenému výběru daní. Nicméně buďme realisty. Každý rozpočet, který se sestavuje před volbami, trpí určitým politickým cyklem. Nebo vlivem toho politického cyklu. Makroekonomicky se žádná tragédie neděje. Protože se nám daří celkové veřejné finance udržovat v mírném přebytku. A klesá nám relativní zadlužení výkonu ekonomiky, čili k HDP,“ poznamenal šéf ČNB a bývalý premiér úřednické vlády.

Nejhorší je podle něj charakteristika rozpočtu. Vládám se totiž nedaří udržovat hladinu veřejných investic na nějaké přijatelné úrovni, včetně tedy kombinace s čerpáním evropských fondů. „Takže určitě, to je vada, vada taková, která nás může mrzet i do budoucna. Protože teď nepotřebujeme stimulovat ekonomický růst. Ale jde o to, že celá řada těch veřejných investic je podmínkou budoucího úspěšného vývoje ekonomiky. A to je, to je nepříjemné,“ dodal.

Newsletter