Hampl: ČNB nemá kam spěchat, po „exitu“ čekejme vyšší volatilitu

Česká národní banka by neměla s ukončením intervencí nikam spěchat, a to i přes akceleraci inflace, míní viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Nejpravděpodobnější dobou „exitu“ tak sále zůstává polovina roku 2017, dodal.

Jedním z klíčových fundamentů hrajících roli v otázce načasování ukončení kurzového závazku je dle Hampla vývoj inflace v eurozóně. „Všichni by si měli být vědomi faktu, že jakmile by evropská inflace začala akcelerovat rychleji, pro ČNB by šlo o důvod k ukončení intervencí později a nikoliv dříve,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg bankéř.

„Data přicházející z ekonomiky, zdá se, potvrzují současnou prognózu, která vidí jako nejpravděpodobnější moment pro exit zhruba polovinu roku,“ řekl Hampl v rozhovoru, který se uskutečnil ve středu. „Nemohu vyloučit, že přestaneme považovat polovinu roku za nejpravděpodobnější termín pro exit a že by se tento nejpravděpodobnější termín mohl přesunout do druhé poloviny roku,“ dodal.

O koruně se mluví, hodně mluví…

A jak vidí viceguvernér vývoj po konci intervenčního režimu? „Nebyl bych překvapen, pokud by koruna oslabila. V tu dobu očekávám zvýšenou volatilitu, která bude kurz provázet směrem k nové rovnovážné hodnotě,“ řekl Hampl

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Newsletter