Havaj jako první žaluje Trumpův migrační dekret

Havaj se jakožto první americký stát rozhodl zažalovat Trumpův nový migrační dekret, a to proto, že jej považuje za protiústavní. Informovala o tom agentura AP. Právní kroky učinil proti Trumpově nařízení generální prokurátor Havaje působící u federální soudu v hlavním městě Honolulu.

Podání stížnosti bylo schválené federálním soudcem Derrickem Watsonem, který vzápětí stanovil datum jednání, a to na 15. března – tedy den předtím, než má nový migrační příkaz nabýt účinnosti. Na něm může být rozhodnuto o vydání předběžného opatření, jež platnost Trumpova dekretu pozastaví do doby, než se rozhodne o stížnosti.

Trumpův revidovaný protipřistěhovalecký dekret zakazuje na 90 dní vstup na území USA občanům šesti muslimských zemí – Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska. Oproti původnímu příkazu, který zrušil soud, tak ze seznamu nežádoucích zemí vypadl Irák. Opatření se netýká těch, kteří již mají vízum.

Podle textu stížnosti se Havaj obává, že nařízení bude škodit havajskému muslimskému obyvatelstvu, zejména pak zahraničním studentům, ale i cestovnímu ruchu. „Havajský stát je v tomto ohledu jedinečný, a to tím, že se vždy choval nediskriminačně,“ uvedl generální prokurátor Douglas Chin, jehož kancelář požádala o dočasný soudní zákaz proti dekretu. „Dvacet procent obyvatel se narodilo v cizině a 100 tisíc lidí tu žije bez občanství,“ dodal.

Newsletter