Hazarduje Rakousko s finanční pověstí? Pád Hypo Alpe zaplatí věřitelé

Na nákladech záchrany zestátněné rakouské banky Hypo Alpe Adria se budou podílet někteří věřitelé. Umožní to vládě zákon, který dnes schválila dolní komora rakouského parlamentu. Krok Vídně je sice obecně v souladu s budoucími pravidly Evropské unie pro sanaci bank, podle bankéřů a mezinárodních finančních institucí ale jde o nebezpečný precedens, který může poškodit reputaci Rakouska.

Podle zákona bude možné seškrtat pohledávky podřízených věřitelů Hypo Alpe Adria, přestože se rakouský stát za většinu těchto dluhů zaručil. Legislativu musí ještě schválit horní komora parlamentu a podepsat prezident, uvedla agentura Reuters.

Vláda zdůrazňuje, že jde o jednorázový a výjimečný krok, který zajistí, aby k pokrytí nákladů na sanaci banky přispěli také investoři. Evropská unie by měla od roku 2016 uplatňovat pravidlo, které zaručí, že zátěž záchrany či likvidace nesolventních bank neponesou jen daňoví poplatníci. Opatření Vídně ale kritizovali bankéři, mezinárodni ratingové agentury i Mezinárodní měnový fond a upozorňovali, že to může podkopat důvěru i v ostatní rakouské státní záruky.

Rakouská vláda musela banku zestátnit koncem roku 2009, aby zabránila jejímu kolapsu v důsledku světové finanční krize. Banka od té doby v rámci státní pomoci obdržela celkem 5,5 miliardy eur. Evropská komise ale v září schválila plán restrukturalizace Hypo Alpe Adria, který počítá s další státní pomocí a to v sumě 2,6 až 5,4 miliardy eur. Plán počítá s tím, že banka do roku 2015 prodá své dceřiné společnosti na Balkáně.

Rakušané: Erste a spol. si za problémy mohou samy. Neutíkat, žehlit

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Newsletter