Hedgeové fondy bohatnou a vracejí se na vrchol před krizí

První zůstávají prvními, velcí se stávají většími, bohatí ještě bohatšími. Takové zákony platí v odvětví hedgeových fondů dle průzkumu Absolute Return. Analýza Billion Dollar Clubu zaznamenává firmy se strategií hedgeového fondu, uplatňovanou na nejméně jednu miliardu dolarů a se sídlem na americkém kontinentu. Jejich počet se výrazně navýšil a momentálně se jedná o 350 firem, které spravují majetek v celkové hodnotě 1,84 bilionu dolarů. Jedná se o značné navýšení od ledna 2014, kdy takových firem bylo v evidenci pouze 293, a spravovaly majetek v hodnotě 1,71 bilionu dolarů.

Největším správcem těchto fondů v Americe i nadále zůstává Bridgewater Associates. Následují JP Morgan Management, Och-Ziff Capital Management a BlackRock.

Podle Absolute Return letos posílily dvě třetiny firem z Billion Dollar Clubu s průměrným růstem aktiv 8,38 procenta, měřeno na poslední půlrok. Průzkum také zjistil, že 50 největších firem v růstu zaostávalo, zvyšujíc svá aktiva pouze o 7,76 procenta.

Král hedgeového průmyslu Ray Dalio, investoval v první polovině letošního roku do strategií své firmy Bridgewater více než kdokoliv jiný. Jednalo se celkem o 6,6 miliardy dolarů. Jeho firma také nedávno oznámila uvedení nové strategie s názvem „Optimální portfolio“ a očekává se, že tato novinka požene majetek firmy ještě výše. Momentálně Bridgewater spravuje 163 miliard, včetně aktiv mimo hedgeový fond. Je tak největší firmou ve svém oboru na světě.

Podle hodnocení HedgeFund Intelligence, měla aktiva hedgefondů v globálním měřítku k 1. červenci hodnotu 2,869 bilionu dolarů. Přechozím rekordem bylo 2,697 bilionů dolarů z června roku 2008 a tak s klidným svědomím můžeme tvrdit, že se fondy vracejí zpět na svůj předkrizový vrchol. 

Newsletter