Hedgeové fondy na komoditních trzích. Co aktuálně nakupují?

Jaká je situace na komoditních trzích? Na které komodity sází hedgeové fondy a proč? Dozvíte se v komentáři Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Banka.

Ve stručnosti:

  • Zpomalení obchodu a nejistota v Evropě vyslaly zlato a stříbro vzhůru
  • Zlato se z odprodeje mezi červencem a prosincem zotavilo už o více než 50 %, ale jde o pouze 20 % čistých dlouhých pozic
  • Pokračuje nákup WTI, ropa v minulém týdnu dosáhla nového rekordu v dlouhých čistých pozicích
  • OPEC produkci omezuje, ale rostoucí aktivita USA, Libye a Nigérie jde proti tomuto trendu
  • Obchodníci s mědí dále snižují rekordní dlouhé pozice, kterých dosáhli před třemi týdny
  • Obchodníci očekávají, že cena pšenice klesne na 15měsíční minimum

V detailu:

Hedgeové fondy si po posledních rekordních úrovních udržují v komoditách téměř nezměněnou úroveň. S výjimkou ICE Brent a topných olejů – údaje zveřejněné v pondělí ve 12,00 GMT – se hrubé dlouhé pozice 23 sledovaných futures snížily o 1 % na 1,84 milionu lotů futures a opcí.

Trumpem vyvolané zpomalení obchodu v kombinaci s růstem politické nejistoty v Evropě vyslaly zlato a stříbro vzhůru. Fondy zvýšily dlouhé pozice stříbra už v osmém týdnu po sobě, zatímco čisté dlouhé pozice zlata vzrostly o 21 %. V minulém týdnu byly fondy čistým prodávajícím.

Zatímco zlato se z odprodeje v období od července do prosince zotavilo o více než 50 %, čisté dlouhé pozice se zotavily jen o necelých 20 %. Z toho je vidět, že fondy mají kvůli obavám z rostoucího dolaru a výnosů z dluhopisů problém najít jasný důvod k návratu ke zlatu. Díky tomu, že obě tato rizika nyní klesají, vidíme, jak se základní podpora z fondů snaží dohonit zameškané možnosti.

V minulém týdnu pokračoval nákup WTI a čisté dlouhé pozice dosáhly nového rekordu, zatímco obchodníci se zemním plynem se zoufale snažili ochránit dlouhé pozice po 16 % propadu cen v předchozích dvou týdnech. Ropa se od začátku prosince pohybuje v rozmezí díky tomu, že omezení produkce ze strany OPEC nemá velký dopad kvůli rostoucí produkci USA, Nigérie a Libye. Minulý týden poprvé od ledna 2004 kleslo čtyřtýdenní průměrné obchodní rozmezí pod 2 dolary.

To však býky nijak neodradilo a v minulém týdnu přibylo dalších 23 299 lotů. Hrubé krátké pozice se nadále snižují.

Obchodníci s mědí pokračují ve snižování rekordní pozice, které dosáhli před třemi týdny. A to i přes velké nepokoje ve dvou největších dolech světa, které produkují téměř 10 % světového objemu. Trh dále trápí přetrvávající pochyby o načasování a objemu investic do infrastruktury oznámených americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Pokud jde o chicagskou burzu (CBOT), obchodníci mají nejméně medvědí přístup od listopadu 2015, zatímco čisté dlouhé pozice kansaské pšenice (na KCBT) vzrostly na nejvyšší pozici od května 2014.

Kansaská pšenice je odrůda Hard Red Winter, která má vyšší obsah proteinu a proto je nejvhodnější pro člověka. Globální zásoby pšenice jsou velmi vysoké, ale zahrnují hlavně krmnou pšenici, kterou představuje právě kontrakt CBOT.

 

Newsletter