Hedgeové fondy sází na růst ropy

Některé hedgeové fondy sází na to, že pokles cen ropy je již u konce. Během minulého týdne byly navýšeny čisté long pozice na ropě WTI o 14 %, což je dle U.S. Commodity Futures Trading Commision (CFTC) nejvíce za posledních 20 měsíců. Naopak, počet short pozic klesl o 15 %.

Cena ropy soustavně klesá od června letošního roku. Nejrazantnější pokles byl podtržen rozhodnutím Organizace zemí vyvážející ropu z předminulého týdne, kdy zástupci dvanácti zemí rozhodli o tom, že nesníží produkci ropy, která denně dosahuje objemu 30 milionů barelů. Cena „černého zlata“ tak klesla na svá pětiletá minima.

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

„Hodně investorů věří, že se mohutný výprodej již zastavil,“ řekl John Kiduff z hedgeového fondu Again Capital LLC, jenž se zaměřuje na energetické sektory. „Tak nízké ceny jsme neviděli již mnoho let. Hodně hráčů je považuje za extrém,“ dodává pro server Bloomberg.

Na burze NYMEX dnes cena ropy WTI spadla na 66,88 dolaru za barel, zatímco ropa Brent dosáhla úrovně 67,05 dolaru za barel. Jedná se o hodnoty, které jsou od října 2009 doposud nejnižší. Některé banky, jako například Deutsche Bank či BNP Paribas, věří, že pomyslný support by mohl být až na úrovni 60 dolarů za barel, možná i níže.

Morgan Stanley srazila odhad cen ropy. Brent posouvá 5letá minima

Díky takto prudkému poklesu cen se dostávají do hry dlouhodobí investoři, kteří spekulují na zvrat celé situace. Potvrzují to i investice do cenných papírů čtyř největší amerických burzovně obchodovaných fondů, které jsou navázány na vývoj cen ropy. Investice do United States Oil Fund či ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil dosáhly dnes úrovně téměř 87 milionů dolarů, což je nejvíce od ledna 2013. „Lidé věří, že dna už bylo dosaženo. Teď se otvírá prostor pro růst. 70 dolarů za barel je dnes úroveň, jako kdysi bylo 100 dolarů,“ řekl pro server Bloomberg Michael Lynch, prezident společnosti Strategic Energy & Economic Reasearch.

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Potvrzuje to i Phil Flynn, analytik ze společnosti Price Futures Group. Dle dat CFTC vzrostly long pozice na futures a opcích ropy WTI na úroveň 256 667, zatímco počet krátkých pozice klesl na 72 293. „Jakmile jsou investoři svědky tak dramatického poklesu, automaticky si začnou myslet, že níž už to prostě nejde. De facto tak popírají to, co se právě děje,“ uvedl Flynn.

Newsletter