Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Hedgeový fond vydělal miliony dolarů na informacích z Dell

Americká FBI v tajné zprávě popsala, jak analytik hedgeového fondu Citadel s aktivy přesahujícími 23 miliard dolarů vydělal miliony dolarů skrze získávání neveřejných informací od svého zdroje ze společnosti Dell. Dopustil se tedy nepovolené obchodní praktiky insider trading.

Skutečnosti vyšly najevo už v prosinci 2011, během sedmiletého soudního vyšetřování nelegálních praktik na akcích. Vyšetřovatelé se zaměřili na lidi z několika dalších hedgových fondů kvůli únikům informací zaměstnance Dellu Roba Raye. Do sítě jako jeho přítel spadl také Richard Farmer z Citadel. Zatímco devět lidí z pěti investičních firem bylo v procesu odsouzeno,  Farmer ani Ray nebyli žalování regulátory ani trestně stíháni a obvinění nemíří ani na v Chicagu založenou Citadel. Farmera dle zdrojů byla snaha obvinit, ale důkazy doloženy nebyly.

V důvěrné zprávě FBI, která sledované rozhovory shrnuje, agenti popisují, jak analytik Citadel získal v letech 2008 a 2009 citlivé informace. V jednom případě poradil dál sázku proti akciím Dell s tím, že oznámí špatné výsledky. Výnos z rady dosáhl 5 až 6 milionů dolarů v okamžiku, kdy akcie společnosti padly o více než 10 procent. Ray, který se rozhodl spolupracovat, skutečnost sdělil agentům, ale poté, co zničil veškeré záznamy. „Byl to vztah „já Tobě, ty mně,“ napsal 4. ledna 2012 v rozhovoru s analytikem Citadel Wall Street Job.

Dokumenty FBI popisují, jak vyšetřování insider tradingu od roku 2007 přineslo více než 80 odsouzení, dohnalo k pádu nejméně pět hedgeových fondů a vedlo k více než dvěma miliardám dolarů v platbách od obžalovaných v rámci největší takovéto akce v historii USA. Tipy Dell od Raye byly součástí stíhání manhattanským prokurátorem Preet Bhararou, vedeného proti Stevenu A. Cohenovi ze SAC Capital Advisors LP.

Newsletter