Hlas Britů: Nechceme cizince, klidně obětujeme i volný obchod

Přistěhovalci to ve Spojeném království nemají zrovna lehké, obzvláště to pak platí po odsouhlasení odchodu z Evropské unie. To, že se Britové staví proti imigrantům, potvrzuje i nedávný průzkum společnosti Survation. Výsledek ukázal, že se ostrovní národ raději vzdá volného obchodu a přístupu na evropský trh, než aby čelil pokračujícímu příliv přistěhovalců.

Jedním z hlavních argumentů tzv. brexitu byla právě imigrační krize, se kterou se starý kontinent dlouhodobě potýká. Více jak polovina dospělých respondentů uvedla, že je mnohem více znepokojuje příliv imigrantů než ztráta přístupu na evropský trh a veškeré benefity s ním spojené. Celkem 58 % pak potvrdilo, že souhlasí s premiérkou Mayovou a jejím přístupem k „britsko-evropskému rozvodu“, zatímco pouze čtvrtina se postavila proti.

Výsledek tak jde ruku v ruce se sentimentem posledních měsíců, kdy je právě strach z přílivu přistěhovalců a jeho následný (proklamovaný) dopad na trh práce (méně práce pro Brity a nižší mzdy) zmiňován mnohem častěji než vliv na podnikatelský sektor, především pak na banky, které s brexitem ztratí některá privilegia evropského finančního trhu.

Američané pracují víc než Evropané. Češi jim téměř šlapou na paty

Na rozhodnutí dotazovaných neměl vliv ani zhruba 18% propad libry, kterého jsme byli svědky od 23. června, kdy proběhlo hlasování o britské budoucnosti. Pokud by se pak mělo konat další referendum, 47 % respondentů by hlasovalo pro odchod, zatímco 46 % pro setrvání. Zbytek (7 %) pak zůstává nerozhodnuto.

Brexit realitou? Bookmakeři tomu moc nevěří

Jak dostat peníze domů a vytvořit práci? Zrušme (na čas) daně

Newsletter