Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Hlasité IPO s vidinou nedosažení zisku? To je Snapchat

Firma Snap Inc., vlastnící populární mobilní aplikaci Snapchat, ve čtvrtek oficiálně podala přihlášku k veřejné nabídce akcií. Mohlo by tak jít o největší IPO v sektoru technologií za poslední roky. Společnost však zároveň investory upozornila, že možná nikdy nedosáhne zisku, nebo si ho neudrží. Uvedl to server Business Insider.

Snapchat se v posledním čtvrtletí loňského roku mohl chlubit v průměru 158 miliony aktivních uživatelů denně, přičemž jeho uživateli jsou především mladí lidé ve věku 13-24 let. Populární se stal především díky možnosti sdílet fotografie, které se po zhlédnutí samy smažou. Mezitím je však stále více využívanou aplikací pro komunikaci a jako platforma pro sdílení mediálního obsahu.

Snap bude kotovat své akcie na newyorské burze NYSE. Firma chce přitom vybrat až tři miliardy dolarů. Společnost v loňském roce raketově zvýšila výnosy na 404,4 milionů dolarů z 58,6 milionů v roce 2015. Zároveň však prohloubila čistou ztrátu na 514 milionů ze 372,89 milionu dolarů.

Miliony za reklamu. Snapchat jako konkurent Facebooku?

„V minulosti jsme utrpěli operativní ztráty, očekáváme, že se to bude opakovat i v budoucnu. Zisku možná nikdy nedosáhneme, nebo si ani neudržíme,“ uvedla společnost v přihlášce. Server CNBC upozorňuje, že podobnou rétoriku ve své IPO používaly i další podobné společnosti, jako například Twitter.

Společnost také uvedla, že akcie, které chce emitovat, budou bez hlasovacích práv, a že dva zakladatelé firmy, Evan Spiegel a Bobby Murphy, kteří každý vlastní téměř 22procentní podíl, si tak nadále udrží kontrolu nad veškerým rozhodováním firmy. „Nevíme o jiné společnosti, která by dokončila veřejný úpis akcií bez práv na hlasování. Proto nemůžeme předvídat, jaký vliv naše kapitálová struktura a kontrola koncentrovaná v rukou našich zakladatelů může mít na cenu našich akcií nebo na naše podnikání,“ uvedla firma ve zprávě.

Po zveřejnění finančních dokumentů musí společnost nyní počkat 15 dní, než zahájí formální jednání o postupu při IPO. Snap plánuje uvést akcie na trh v březnu a mohl by dosáhnout valuace až 25 miliard dolarů, napsal server Business Insider s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Snapchat: Kdo se má bát víc – Facebook, nebo Twitter?

Newsletter