Hodnota bitcoinu v květnu prudce stoupla

S ohledem na to, že cena bitcoinu v květnu stoupla o bezmála 20 procent a prorazila tak poprvé od roku 2014 hodnotu 500 dolarů, můžeme s klidným svědomím říci, že tato virtuální měna je opět zpátky v hlavním proudu pozornosti jako investiční příležitost.

Ačkoli se květnový výkon bitcoinu s růstem 18,35 % může zdát pozoruhodný, za uplynulých dvanáct měsíců se jedná pouze o čtvrtý nejlepší výkon. V únoru tohoto roku dosáhl bitocin zisků ve výši 18,92 %, loni v listopadu 20,64 % a v říjnu dokonce 32,25 %. Na druhou stranu bitcoin postihly i prudké pády, přičemž nejvýraznější z nich byl minulý rok v srpnu, kdy hodnota bitcoinu klesla o 19 %. Za zmínku stojí rovněž i propad z počátku tohoto roku o 14,63 %.

Měsíční výkonost bitcoinu v % za uplynulých 12 měísců

Suma sumárum bitcoin v květnu zahajoval na 449,33 dolarech, aby májový měsíc ukončil se ziskem 18,35 % na hodnotě 531,80 dolarů. Všechny tyto zisky si však tato virtuální měna připsala až v samém závěru uplynulého měsíce mezi 27. a 31. květnem.

Komentáře

Tim Enneking z Enterprise Asset Management Software (EAM) věří v odpálení rakety růstu bitcoinu v kontextu stržení pozornosti na ethereum, což je další alternativní kryptoměna. Jakmile bitcoin započal svou rally, spousta lidí začalo do něj investovat s vidinou dalších zisků.

Petar Zivkovski z Whaleclubu rovněž hovořil o vztahu mezi ethereem a bitcoinem. Vývoj cen obou měn je v průběhu května téměř dokonale inverzní. To znamená, že na trhu působí obě měny vůči sobě jako čistí konkurenti. Když je jedno aktivum považováno za úspěch, druhé je vnímáno jako selhání.

Šéf investic Global Advisors Daniel Masters upozornil na další faktory týkající se nadcházejícího poklesu odměn pro těžaře bitcoinu, což může hrát rovněž určitou roli. Zdůraznil, že nejenže brzy nastane tato situace, ale že to s sebou přinese i určité následky.

Červnová očekávání

Analytik Chris Burniske zaměřující se na budoucí cenové pohyby bitcoinu zdůrazňuje, že 30-ti denní volatilita měny byla na konci května mnohem nižší, než tomu bylo u jejích maxim z 24. ledna. „Ačkoli květen zakončil bitcoin s 30-ti denní volatilitou na úrovni 2,44 %, je stále méně volatilní, než tomu bylo na počátku roku. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se bude chovat do konce června,“ řekl Burniske.

Burniske vybral při komentování za klíčovou proměnnou likviditu, viceprezident pro rozvoj a strategii podnikání v Coinbase Adam White tento faktor rozvinul ještě dále: “V případě, že virtuální měna bude i nadále přitahovat stále více investorů, stane se pro investici ještě zajímavější z důvodu větší likvidity“, řekl.

Dalším faktorem, který by do budoucna mohl bitcoinu pomoci, je, že lidé neustále hledají nové inovativní způsoby, jak využívat blockchain, jenž je potřebný pro provádění transakcí virtuálních měn. Ředitel pro strategii OKCoin Jack Liu řekl, že: „V případě, že se pozornost bude i nadále soustředit na další možnosti použití blockchainu, pak trhy s ohledem na bitcoin vypadají optimisticky.“

V každém případě budou zraky upřeny na bitcoin v souvislosti s efektivním využíváním blockchainu a s případnými pokroky k řešení vnímaných problémů spojených s touto virtuální měnou.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter