Hodování na Štědrý večer? Ježíšek vám možná nadělí infarkt

Spousty nezdravého jídla, cukroví, alkohol a bujaré večírky. Tak pro spoustu z nás vypadají vánoční svátky, které se tak stávají obdobím hříchů pro naši postavu. A když se k tomu všemu přidá ještě notná dávka vánočního stresu a rozhození biorytmu nepravidelným spánkem, trpí nejen naše postava, ale i naše zdraví. A ne náhodou tak švédští vědci zjistili, že na Štědrý den, který je vyvrcholením vánočního šílenství, významně vzrůstá riziko srdečního infarktu.

V rozvinutých zemích je infarkt zodpovědný za zhruba 20 procent všech úmrtí. Ve Švédsku je jich každý den v průměru zaznamenáno kolem 50, spočítali na základě analýzy zahrnující 238 tisíc případů z let 1998 až 2013 vědci z tamní Univerzity v Lundu. Co je však zajímavějším zjištěním, je to, že na Štědrý den – v den, kdy lidé často jedí a pijí až příliš mnoho (a také možná potkají až příliš mnoho svých příbuzných) – tento počet skokově vzroste na 69.

Ježíšek letos přiletí z Číny

To tedy znamená, že pravděpodobnost, že dostanete infarkt, vzrůstá na Štědrý den oproti běžnému dni o celých 37 procent. Podle výsledků studie je přitom největší riziko je kolem desáté hodiny večer; data ukázala, že právě v tuto dobu se objevuje nejvíce případů. Vyšší počet infarktů než v běžném dni byl zaznamenán také u následujících dvou dní, tedy během následujících vánočních svátků, nicméně nárůst rizika je zde menší než na štědrý den.

Jako pravděpodobné příčiny přitom švédští označili nejen zvýšené emoční napětí, ale i typické vánoční hodování. „Nejsme si zcela jisti, avšak akutní zkušenost s hněvem, úzkostí, smutkem, zármutkem a stresem zvyšuje riziko srdečního infarktu. Stejně tak nadměrný příjem jídla, alkohol a cestování na dlouhé vzdálenosti mohou zvyšovat riziko,“ uvedl David Erlinge, jeden z autorů výzkumu, který byl publikován v odborném časopise British Medical Journal.

 

Zajímavé je také to, že v případě Silvestra, který je tradičně spojen s divokými oslavami a velkým přísunem alkoholu, žádné zvýšené riziko zjištěno nebylo. „Vrchol je velmi výrazný přesně na Štědrý večer a v následujících dvou dnech, takže myslím, že je to něco specifického pro způsob, jakým slavíme tyto svátky,“ myslí si Erlinge.

Autoři se domnívají, že o Vánocích intenzita emocí často narůstá, a to zejména těch negativních. Řada lidí pociťuje extrémní hněv, smutek, úzkost či stres. Svou roli hrají také finanční starosti, jelikož svátky jsou pro mnoho lidí spojené s velkými výdaji, na které si někteří berou i půjčky.

David Erlinge z Kardiologického ústavu při Univerzitě v Lundu tak doporučuje, abyste byli o Vánocích opatrní nejen na sebe, ale také na své blízké. „Lidé si musí být vědomi zvýšeného kardiovaskulárního rizika spojeného s emocionálním napětím a nadměrným příjmem jídla, přičemž se také musíme starat o naše starší a nemocnější přátelé,“ řekl lékař.

Vánoce na dluh. Zkušenost má skoro pětina Čechů

Newsletter