Hongkong protestuje za svobodné volby. Akciový trh padá

Hongkong, který je od roku 1997 pod čínskou správou, zmítají protesty za demokratické volby. Proti tisícům demonstrantů tvrdě zasahuje policie, jejímiž prostředky jsou obušky, pepřový sprej i slzný plyn.

Demonstranti se v pátek shromáždili v okolí areálu vlády, požadují zachování širokých občanských svobod a demokratických změn. Dnes zablokovali také finanční čtvrť a některé důležité dopravní tepny. Nereagují na výzvy úřadů, podle nichž jsou nepovolené demonstrace nezákonné. Reuters informuje, že při srážkách zásahových jednotek s aktivity utrpěly jen od neděle zranění nejméně čtyři desítky lidí.

Na nepokoje reaguje hongkongská burza, která zahájila obchodování poklesem o více než procento a tamní index HSI dnes odepisuje přes 2 %, obchoduje se poblíž 23.200 bodech. Ztrácí tak nejvýrazněji za tři týdny. Některé banky v oblasti již preventivně uzavřely své pobočky.

„Všeobecně se očekává, že intenzivnější protesty budou katalyzátorem další korekce hongkongského akciového trhu, který se ještě začátkem měsíce sunul na nová rekordní maxima nad 25.000 bodů. Od té doby probíhá výprodej na indexu Hang Seng, který již ztratil 6,4 % a je na dvouměsíčním minimu,“ komentuje Ryan Huang, tržní stratég IG.

Hongkongský dolar se dotkl 6měsíčního minima. Vůči americkému dolaru je intradenní ztráta nejvýraznější od roku 2011, po částečné korekci se obchoduje za 7,7607 za USD.

Aktivisté požadují, aby volby v roce 2017 byly plně demokratické, což Peking minulý měsíc odmítl. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

Newsletter