Horečka čtvrteční noci aneb tancem k záchraně světa

I přesto, že ještě není sobota, tak si představte situaci, kdy se vlníte do rytmu Bee Gees a jejich hitu Night Fever. Kolem vás proudí „vystajlovaní“ mladí lidé, kteří si stejně jako vy užívají požitek z tance. Do toho navíc společně vyrábíte energii, která napájí disko koule a světlomety, jež celou scenérii formují do dokonalosti.

Přesně takovou situaci můžete osobně zažít, a to v rotterdamském nočním klubu, kde taneční parket slouží jako zdroj energie. Nizozemská společnost Energy Floors totiž v roce 2008 přišla s nápadem, jak využít lidskou činnost, konkrétně tanec, k vytvoření udržitelného a k životnímu prostředí šetrného zdroje energie.

„Všechno začalo otázkou: „Jak udělat noční kluby z hlediska spotřeby energie udržitelnější?“,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC Michel Smit, výkonný ředitel Energy Floors. „Během jednoho z mnoha brainstormingů padl nápad, proč ke generaci energie nevyužít přímo lidskou činnost. Představte si tisíc lidí, kteří pobíhají, skáčou, tancují, jednoduše blázní během noci strávené v klubu a zároveň tím vytváří energii. A tak jsme začali vyrábět energii generující taneční parkety,“ vysvětlil Smit.

Taneční parket vyrábějící energii funguje na základě modulů, které se spustí, jakmile na ně někdo šlápne. Tento pohyb pak spustí malý interní generátor, který okamžitě začne generovat elektrickou energii. Každý modul má velikost 75x75x20 cm a dokáže vygenerovat 35 wattů udržitelného výstupu.

Množství energie, kterou dokáže parket vyprodukovat, vždy záleží na mnoha faktorech, včetně váhy tanečníka a typu jeho pohybu. Nicméně, jeden krok dokáže vytvořit energii v rozpětí od 2 až do 20 joulů. V roce 2012 byl dokonce evidován případ, kdy energetický parket vyrobil ve španělském klubu během jednoho večera více jak milion joulů, tedy více jak jeden megajoule.

Pro představu, 3,6 megajoulů odpovídá jedné kilowatthodině, pomocí té pak lze buďto nabít 285 mobilních telefonů během hodiny nebo udržet v provozu televizi po dobu sedmi hodin.

„Jakmile vstoupíte na náš parket, vytváříte v podstatě vertikální pohyb, ze kterého vytvoříme vysoce rotační pohyb odpovídající zhruba tisíci otáčkám za minutu,“ vysvětlit pro CNBC Johan Paulides z Energy Floors. „Z toho jsme pak schopni vytvořit elektrickou energii, jež pohání samotná světla v klubech,“ dodal.

Za dobu své existence na trhu firma Energy Floors vytvořila širokou paletu produktů vytvářejících energii z lidského pohybu, a to přes taneční parkety Sustainable Energy Floor až po podlahu využívající sluneční záření. Celá filosofie nizozemské firmy je založena na poskytování produktů, jež jsou jak udržitelné, tak i šetrné k životnímu prostředí. Lidé se zároveň během celého procesu baví, tudíž to ve výsledku vede ku prospěchu všech.

Newsletter