Horko zadusilo obchodování na pražské burze, s dividendou posílila Fortuna

Index PX v pondělí nedokázal navázat na slova Maria Draghiho z minulého týdne, který se vyjádřil k podpoře evropské ekonomiky. Investoři tak u zahraničních titulů vybírali zisky, nedařilo se jak Erste, která uzavřela na hodnotě 715 Kč a poklesla o 0,56 %, tak VIGu (-0,73 %). Erste nedokázala pokořit technickou resistenční úroveň 720 Kč, podobně by se dalo zatím hovořit i o rakouské pojišťovně VIG (1084 Kč), která na vídeňské burze testuje úroveň 40 eur.

Valná hromada Fortuny schválila dividendu 0,22 eur, což představuje při dnešní závěrečné ceně 130,55 Kč (+1,16 %) atraktivní dividendový výnos 4,6 %.

K akciím ČEZ se vyjádřil místopředseda dozorčí rady Václav Pačes, který sdělil, že nový tendr na dostavbu JE Temelín by mohla tuzemská energetická společnost vypsat již v příštím roce. Akcie na tuto zprávu reagovaly v průběhu dne sice lehkým poklesem, ale v závěru obchodní seance se ČEZ ocitl z důvodu vysoké očekávané dividendy v zelených číslech a připsal si 0,34 %. ČEZ tak uzavřel v pondělí lehce pod psychologickou úrovní 600 Kč na hodnotě 598,5 Kč.

U ostatních akcií byly objemy minimální. Komerční banka zakončila na 4616 Kč (+0,07 %) a znojemský Pegas zůstal beze změny na 602,5 Kč. Celkový objem obchodů s akciemi dosáhl silně podprůměrných 202 mil. Kč.

Autor je makléřem FINANCE Zlín

Newsletter