Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Hrozba řeckého odchodu z eurozóny opět ve vzduchu?

Řecko by mohlo opět čelit hrozbě bankrotu a vyloučení z eurozóny. Stále totiž neuzavřelo dohodu ohledně důchodů nebo daňové správy. Problémy jsou ale i s nesplácenými úvěry, navrhovanou privatizací fondů a s nadále zpomalujícími se jednáními, řekl agentuře Bloomberg evropský úředník, který si nepřál být jmenován kvůli probíhajícím jednáním. Další „překážkou“ může být i Mezinárodní měnový fond v souvislosti s únikem přepisu interního hovoru MMF ve WikiLeaks.

 

Velmi dlouhý seznam….kdo z politiků, prezidentů, sportovců a dalších pral peníze přes firmu Mossack Fonseca?

Posted by Roklen24 on Monday, 4 April 2016

 

Nejvíce zadluženému členu eurozóny hrozilo vyloučení z měnové unie také loni v červenci. Politici se však po celonočním jednání v Bruselu zvládli dohodnout na třetím záchranném balíčku. Otázkou ale je, zda Řecko vůbec může splnit přísné rozpočtové cíle. Tyto obavy se zvýšily poté, co Tsiprasova strana ztratila spojence a také poté, co Evropská komise a Evropská centrální banka začala čelit zvyšujícím se nárokům vyjednavačům MMF.

Wikileaks: MMF se bojí, že brexit paralyzuje pomoc EU Řecku

Řecké finance docházejí, stupňuje se však série plateb, které jsou splatné do 20. července. Vláda nebude moct přijímat další pomoc z 86 miliard eur velkého programu, dokud nebude plnit podmínky, které byly schváleny. Představitelé MMF v přepisu WikiLeaks uvedli, že červencové splatnosti budou vedle uprchlické krize a britského referenda klíčové události, které by mohly pomoci dotlačit německou kancléřku Angelu Merkelovou přijmout jejich výzvy k oddlužení. Řecko uvedlo, že je ochotno přijmout dodatečná rozpočtová opatření, která budou odpovídat třem procentům hrubého domácího produktu. To je závazek, který je věřiteli z eurozóny považován za dostatečný. Poul Thomsen, ředitel evropského oddělení MMF požádal o dodatečné fiskální úsilí, která se rovná alespoň 4,5 procentům řeckého HDP.

Řecký bankrot a odchod z eurozóny by nastat mohl. V případě, že se rozhovory budou i nadále protahovat, by mohla eurozóna čelit další sezónní krizi. K vnějším faktorům se navíc přidává migrační krize nebo referendum o britském odchodu z EU. Do června čeká ministry financí eurozóny a další úředníky ještě několik jednání. Existuje riziko, že se řecké rozhovory „vykolejí“ podobně jako loni, poznamenal začátkem března Marten Ross, náměstek estonského ministra financí pro finanční politiku a vnější vztahy.

Newsletter