Hrozba řeckého odchodu z eurozóny opět ve vzduchu?

Řecko by mohlo opět čelit hrozbě bankrotu a vyloučení z eurozóny. Stále totiž neuzavřelo dohodu ohledně důchodů nebo daňové správy. Problémy jsou ale i s nesplácenými úvěry, navrhovanou privatizací fondů a s nadále zpomalujícími se jednáními, řekl agentuře Bloomberg evropský úředník, který si nepřál být jmenován kvůli probíhajícím jednáním. Další „překážkou“ může být i Mezinárodní měnový fond v souvislosti s únikem přepisu interního hovoru MMF ve WikiLeaks.

 

Velmi dlouhý seznam….kdo z politiků, prezidentů, sportovců a dalších pral peníze přes firmu Mossack Fonseca?

Posted by Roklen24 on Monday, 4 April 2016

 

Nejvíce zadluženému členu eurozóny hrozilo vyloučení z měnové unie také loni v červenci. Politici se však po celonočním jednání v Bruselu zvládli dohodnout na třetím záchranném balíčku. Otázkou ale je, zda Řecko vůbec může splnit přísné rozpočtové cíle. Tyto obavy se zvýšily poté, co Tsiprasova strana ztratila spojence a také poté, co Evropská komise a Evropská centrální banka začala čelit zvyšujícím se nárokům vyjednavačům MMF.

Wikileaks: MMF se bojí, že brexit paralyzuje pomoc EU Řecku

Řecké finance docházejí, stupňuje se však série plateb, které jsou splatné do 20. července. Vláda nebude moct přijímat další pomoc z 86 miliard eur velkého programu, dokud nebude plnit podmínky, které byly schváleny. Představitelé MMF v přepisu WikiLeaks uvedli, že červencové splatnosti budou vedle uprchlické krize a britského referenda klíčové události, které by mohly pomoci dotlačit německou kancléřku Angelu Merkelovou přijmout jejich výzvy k oddlužení. Řecko uvedlo, že je ochotno přijmout dodatečná rozpočtová opatření, která budou odpovídat třem procentům hrubého domácího produktu. To je závazek, který je věřiteli z eurozóny považován za dostatečný. Poul Thomsen, ředitel evropského oddělení MMF požádal o dodatečné fiskální úsilí, která se rovná alespoň 4,5 procentům řeckého HDP.

Řecký bankrot a odchod z eurozóny by nastat mohl. V případě, že se rozhovory budou i nadále protahovat, by mohla eurozóna čelit další sezónní krizi. K vnějším faktorům se navíc přidává migrační krize nebo referendum o britském odchodu z EU. Do června čeká ministry financí eurozóny a další úředníky ještě několik jednání. Existuje riziko, že se řecké rozhovory „vykolejí“ podobně jako loni, poznamenal začátkem března Marten Ross, náměstek estonského ministra financí pro finanční politiku a vnější vztahy.

Newsletter