HSBC stručně a jasně: Ať vyhraje kdokoliv, nakupujte zlato

Americké prezidentské volby se nezadržitelně blíží a s tím vrcholí i spekulace o možném nástupci Baracka Obamy. Banka HSBC má už však dávno jasno. Vítěz je pro ni daný a nejde přitom ani o Hillary Clintonovou ani o Donalda Trumpa. O koho tedy? Vítězem bude jednoduše ten, kdo do svého portfolia nakoupí zlato.

Ačkoliv je sentiment budoucího růstu drahého kovu o něco silnější v případě výhry Donalda Trumpa, hlavní analytik komoditního sektoru z HSBC James Steel předpovídá povolební zlatou rally o velikosti minimálně 8 %, a to ať vyhraje kdokoliv ze dvou kandidátů.

Jak Trump, tak i Clintonová se během své kampaně přiklonili k politice, která by mohla podpořit poptávku po zlatě. Žlutý kov tak podle Steela představuje ideální příležitost ochrany proti narůstajícímu protekcionismu americké ekonomiky, jelikož i Clintonová, která je považována za mnohem více „internacionální“ kandidátku, se vyslovila pro opětovné přezkoumání některých dlouholetých dohod o volném obchodu.

Donald Trump – klíčové postoje a jejich dopady na odvětví

Podle odhadů analytického týmu HSBC by se zlato mělo při výhře Trumpa dostat až na 1500 dolarů za trojskou unci. Aktuálně si kov připisuje nárůst o více jak 0,7 %, což odpovídá 1297,5 USD.

Pokud by zvítězila Clintonová, cena by se mohla vyšplhat na 1400 dolarů, a to do konce letošního roku. Podle Steela je hlavním argumentem nižšího čísla než v předchozím případě fakt, že demokratický vliv na Kongres by pravděpodobně vyústil v možné navýšení vládních výdajů. A právě tento krok by dle HSBC mohl poptávku po kovu poměrně zabrzdit.

Hillary Clintonová – klíčové postoje a jejich dopad na odvětví

Pozitivní výhled růstu cen zlata potvrzuje i James Butterfill, šéf investiční strategie společnosti ETF Securities. Podle jeho odhadů by v případě Trumpova vítězství došlo až na 10% zlatou rally. Ta by byla podpořena nejen nejistotou ohledně dalších kroků nové administrativy, ale především vyhlídkou zvyšující se inflace, jejíž původ by pramenil v Trumpově odporu vůči nezávislosti Federálního rezervního systému.

„Zlato se zdá jako ideální prostředek zajištění proti politické nejistotě,“ řekl Butterfill pro Bloomberg. „To se hodí, obzvláště pokud by se vítězem voleb stal Donald Trump, který je spojován s mnohem větší politickou nepředvídatelností, než kdy byl jakýkoliv jiný prezident. V tomto směru je pak řeč především o jeho přístupu vůči Fedu a aktuálně prováděné měnové politice.“

Co když Trump vyhraje? Nejasný osud Yellenové a dnešního Fedu

Historická data ukazují, že změna prezidentů působí na vývoj ceny zlata pozitivně, obzvláště pokud se jedná i o obměnu administrativy. Na základě scénářů, kterých jsme byly svědky od roku 1928, tedy během posledních 22 prezidentských voleb, se potvrdilo, že růst zlata je výrazný, jakmile Republikáni střídají Demokraty a naopak. Pokud však k žádné změně nedoje a u „kormidla“ zůstane ta samá strana, vývoj drahého kovu by měl být mnohem střídmější.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter