Hypotečnímu ďáblu se v únoru upsalo drtivě Američanů

Prudký růst přinesla únorová statistika rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech. Růst zaměstnanosti i nájemného dle realitních odborníků přináší motivaci Američanům, ještě využít nízkých úrokových sazeb, než je Fed začne zvyšovat. Čísla jsou slibná pro typickou „jarní nákupní sezónu“.

Rozjednané prodeje domů v únoru vůči lednu vzrostly o 3,1 procenta, meziročně pak o plných 12 procent. Očekáván byl dle ekonomů a analytiků v anketě Bloomberg růst pouze o 0,3 %, respektive 8,7 %, ukázala dnešní data Asociace zaměstnanců v realitách (NAR).

„Rozjednané prodeje domů ukázaly solidní růst. Tahne je zlepšující se trh práce, hypoteční sazby stále zůstávající kolem 4 procent a snaha investorů svézt se na vlně rostoucích nájmů,“ komentoval hlavní ekonom NAR Lawrence Yun s tím, že v příštích měsících očekává další vzestup prodejních čísel.

Američané spoří nejvíce za dva roky, útrata téměř neroste

Meziroční tempo růstu je vůči stejnému údaji o rok zpět dvojnásobné. Ministerská statistika za únor přinesla v minulém týdnu informaci o svěžím vzestupu prodejů nových domů, které tvoří zhruba 7 procent rezidenčního trhu. Jejich prodeje stouply na sedmileté maximum.

Růst americké ekonomiky brzdí, zisky firem oslabil dolar

Newsletter