Hypotéka na dům? Američané raději bitcoin

Bitcoinová mánie vstupuje do další fáze. Po prodávání drobnějšího majetku a převádění kapitálu do kryptoměn se lidé začínají uchylovat k extrémnějším variantám. Američané si podle CNBC berou hypotéky, aby si koupili bitcoin. Situace se tak začíná nebezpečně podobat konci 20. let minulého století.

Uzavírání hypotéčních smluv ve Spojených státech není ale jediným extrémním způsobem, jak lidé získávají kapitál potřebný pro investování. Kreditní karty a nebankovní půjčky jsou dalšími variantami, kteří mnozí spekulanti preferují. Tento scénář tak silně připomíná situaci před Velkou hospodářskou krizí, kdy se lidé bez významného příjmu a majetku zbavovali všeho, co měli, aby nakoupili akcie na americké burze.

Kyle Russell pro server Business Insider popsal případy z amerického San Francisca, kde se do investování do bitcoinu pouští hlavně mladí lidé. Ty pochopitelně motivuje představa rychlého zbohatnutí, a tak investují citelnou část svých příjmů. Jedním z dalších nešvarů je pak splácení studentských dluhů za pomocí prodeje a nákupu bitcoinu

Kybernetická bezpečnost v roce 2018. Jak moc nás (ne)ochrání?

Takové šílenství výrazně zvyšuje riziko zadlužení, přičemž někteří investoři by se při propadu ceny kryptoměny mohli ocitnout dokonce bez domova. Zprávy o jedincích, kteří prodali všechen svůj majetek, jako například nizozemská rodina se dvěma dětmi, která prodala všechny auta a nemovitost, aby investovala do bitcoinu, už totiž nejsou zcela ojedinělé. Uvedl to Joseph Borg ze Severoamerické asociace cenných papírů pro televizi CNBC.

„Tento trh není pro muže, kteří vydělávají 100 tisíc dolarů ročně, mají hypotéku a dvě děti na univerzitě. Nacházíme se totiž uprostřed mánie. V nějakém bodě to prostě musí klesnout,“ uvedl Borg, který ale i tak ke kryptoměnám negativní postoj nemá. „Kryptoměny přežijí, blockchain přežije. Jestli ale mezi přeživšími bude zrovna bitcoin, to nevím,“ dodal v rozhovoru pro CNBC.

Investorům, kteří se chtějí kvůli bitcoinu zadlužit, navíc „pomáhají“ i portály jako Coinbase, který přijímá platby z kreditních karet. Do té doby, kdy bitcoin roste, mohou zadlužení svůj měsíční kreditní dluh splácet ze zisků. Významná korekce ceny by ale zanechala investory s nesplaceným dluhem.

CBOE: Lednová BTC futures roste o 9%, překonala 18 300 USD

Bitcoin už nás v letošním roce několikrát přesvědčil, že může setřást negativní fundamenty jako zákaz obchodování v Číně nebo geopolitická rizika. Euforii zatím pomáhá i to, že většina nových investorů ještě nezažila medvědí trh.

Představení bitcoinových futures na burze CBOE pak nejen zlepšilo možnosti pro jedince, kteří chtějí vsadit na bitcoin, ale také proti němu. Dnes, v pondělí 18. 12., se navíc futures nejznámější kryptoměny začaly obchodovat i na burze CME. Joseph Borg pro CNBC uvedl, že tyto kontrakty nelegitimizují to, čím bitcoin v současnosti je, tedy digitální měnou bez výrazného využití a spekulačním nástrojem. Přestože jsou tak futures kontrakty regulované, samotný bitcoin není.

Newsletter