Hypotéky jsou rekordně levné. Pád sazeb ještě nekončí

Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu dále klesla na 2,51 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum nastalo v září, kdy průměrná sazba činila 2,54 procenta, vyplývá z údajů FINCENTRUM HYPOINDEX.

Nová rekordní níže průměrné sazby hypoték na tuzemském trhu je výsledkem pokračujícího vyhroceného konkurenčního boje českých bank o klienta a značně uvolněné měnové politiky České národní banky.

Navzdory aktuálnímu oživení české ekonomiky není zatím úroveň investiční činnosti firem a podniků, ani například stavební produkce taková, aby z hlediska bank zastínila výnosnost, které dosahují na hypotečním trhu. Hypotéky po ně zůstávají lukrativním a zároveň poměrně bezpečným byznysem, a proto se v současnosti, kdy nemají zase tolik jiných srovnatelných investičních a úvěrových příležitostí, uchylují k značně vyostřenému konkurenčnímu boji o klienta-příjemce hypotéky. Akční nabídky s létem tak úplně neodezněly, banky nyní pořádají takzvané „hypodny“, kdy je možno získat úvěr na bydlení ještě výhodněji.

Tomuto boji o klienta nahrává značně uvolněná měnová politika České národní banky, která komerčním bankám umožňuje snižovat úrokové sazby u hypoték na bezprecedentní úrovně. Vzhledem k nízké úrovni tuzemské inflace, která stále značně „podstřeluje“ cíl České národní banky, a vzhledem k ekonomickému zadrhnutí se eurozóny, které rovněž doprovází velmi nízká inflace, dokonce aktuálně ještě nižší než ta tuzemská, se nelze domnívat, že České národní banka v dohledné době jakkoli zpřísní svoji měnovou politiku. Zpřísnění měnově politiky, včetně opuštění intervenčního režimu, nelze očekávat dříve než v roce 2016. A pokud by sílily deflační tlaky, které jsou patrné například z říjnových čísel k cenám průmyslových výrobců, ještě později.

Pokles tuzemských výrobních cen v říjnu neslábne

Ceny v průmyslu dále klesají, deflační tlaky neodezněly

Vzhledem k říjnovému programu širokého odkupu aktiv Evropskou centrální bankou už lze spíše konstatovat, že ke zpřísnění tuzemské měnové politiky dojde „nejdříve v roce 2016“. Teprve s tímto zpřísněním by nastal významnější impuls k růstu sazeb u hypoték. Listopadová průměrná sazba bude i z tohoto důvodu pravděpodobně ještě nižší než ta říjnová, byť zřejmě jen nepatrně.

Newsletter