„Hypotéky ve švýcarských francích jsou tikající bombou“

Hypotéky, které banky v Polsku v minulosti poskytly ve švýcarském franku, jsou tikající bombou polského bankovního systému. Řekl to šéf polské centrální banky Marek Belka. Současně vyzval komerční banky a další finanční ústavy, aby na sebe vzaly část nákladů spojených s převodem těchto hypoték do domácí měny, tedy polského zlotého.

Poláci, kteří mají hypotéku ve švýcarských francích, nyní kvůli prudkému posílení kurzu švýcarské měny vůči polskému zlotému čelí výraznému nárůstu měsíčních splátek. Hypoteční úvěry ve švýcarských francích má více než půl milionu z nich a celková hodnota takových úvěrů se pohybuje kolem 144 miliard zlotých, v přepočtu přes 950 miliard korun. To představuje kolem 8 procent ročního výkonu polské ekonomiky.

Úvěry pocházejí převážně z období před příchodem globální finanční krize, kdy byl kurz polského zlotého vůči švýcarskému franku relativně vysoký. Letos v lednu ale švýcarský frank výrazně posílil v reakci na rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit strop pro zpevnění franku vůči euru. 

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

Polsko nařídilo přezkoumat hypotéky ve švýcarských francích

Podle Belky nelze příliš počítat s tím, že kurz polského zlotého vůči švýcarskému franku bude v příštích letech stabilní. Případné další posílení švýcarské měny by přitom splácení hypoték vedených ve francích ještě více ztížilo. „Takže je to tikající bomba,“ prohlásil Belka. Banky by podle něj měly vytvořit podmínky pro převod těchto úvěrů do domácí měny, a to i v případě, že budou muset nést část nákladů. 

Polské banky již pod tlakem vlády navrhly program, který má lidem s hypotékou ve švýcarských francích poskytnout určitou úlevu. Staví se však proti návrhu na převod těchto hypoték do domácí měny, který by je v případě použití kurzu z dřívější doby připravil o mnoho peněz. Kontroverzní program prosadila například maďarská vláda pod vedením Orbána.

Jak vidí polského prezidenta investoři? Padá měna i akcie

Newsletter