Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

IATA: Aerolinkám pomůže k vyššímu zisku levná ropa

Klesající ceny pohonných hmot a lepší hospodářský růst umožní leteckým společnostem vytvořit v letošním roce souhrnný čistý zisk 19,9 miliardy dolarů. Oznámilo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak o 1,9 miliardy dolarů zvýšilo svůj původní odhad.     

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 84 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.     

Úhrnný čistý zisk aerolinek bude růst i příští rok, kdy dosáhne 25 miliard dolarů, uvedlo dnes také sdružení. Aerolinkám budou pomáhat nižší ceny ropy. Za pohonné hmoty příští rok souhrnně vydají 192 miliard dolarů, tedy méně než 204 miliard USD, které očekávají v tomto roce.     

„Vyhlídky v odvětví se zlepšují. Světová ekonomika nadále oživuje a příští rok by kvůli poklesu cen ropy měl tento vzestup posílit,“ uvedl v prohlášení generální ředitel IATA Tony Tyler.     

Ropa na světových trzích zlevňuje od června. Cena severomořské ropy Brent od té doby klesla o zhruba 40 procent. V úterý se dostala až na 65,29 dolaru za barel, tedy nejníže za pět let. 

Newsletter