IBM se tlačí na špičku trhu. Zisku i tržbám to pomáhá

Americká společnost IBM, která je největším poskytovatelem technologických služeb na světě, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 4,1 miliardy dolarů či 4,12 USD na akcii. U očištěného zisku na akcii IBM úrovní 4,32 USD předčila konsensus 4,29 USD. Celkové tržby podniku sice klesly o dvě procenta na 24,4 miliardy dolarů, překonaly však očekávání analytiků, kteří je podle agentury Reuters odhadovali na 24,1 miliardy dolarů.

Společnost IBM v uplynulém desetiletí přesunula svou pozornost od počítačového hardwaru k lukrativnějším službám a softwaru. Své produkty prodává především podnikům a velkým organizacím a je považována za dobrý ukazatel zdraví celosvětového technologického sektoru. Svými produkty a službami se tlačí do top segmentu trhu, soustředí se na náročná data, cloud, bezpečnost a mobilní služby.

Akcie v prodlouženém obchodování přesto téměř 2 procenta pod 189 USD odevzdaly. Neuspokojily prodeje hardwaru, které objemově klesly o 11 % k 3,3 mld. USD, ani software s 1% růstem k 6,5 mld. USD.

Společnost IBM dříve v tomto týdnu ohlásila dohodu o partnerství s Apple. Společně budou vyvíjet více než stovku byznysově orientovaných aplikací pro platformu iOS.  Aplikace pro přístroje iPhone a iPad pak bude IBM exkluzivně nabízet firemním zákazníkům.

Newsletter