Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Icahn: Docela se obávám, že se na akciových trzích něco stane

Trhy aktiv s vysokým výnosem jsou podle „aktivistického investora“ Carla Icahna v bublině. V rozhovoru pro CNBC poodhalil své názory na rizikové dluhopisy, tedy právě ty s vysokým výnosem, i na akciové trhy jako takové. Icahn, který stojí v čele Icahn Enterprises, přiznal, že se obává velké události, zejména v souvislosti s politikou Fedu.

„Fed dal jasně najevo, že nebude zvyšovat úrokové sazby tak rychle – a dnešní trhy následují Fed. Velmi se obávám, že se něco stane,“ řekl Icahn.

Index amerických akcií S&P 500 by bez akcí Fedu obchodoval citelně níž, míní Icahn. Vsadil by si také na to, že trh s dluhopisy s vysokým výnosem má nakročeno k pádu. „Tyto trhy vykazují bublinu, je to nasnadě,“ řekl investor. 

Icahn to opět zkouší: Apple je podhodnocený, chci zpětný odkup

Icahn také hovořil o svých akciových doporučeních včetně své velké sázky na Apple. Ačkoli si údajně nepamatuje, jestli v poslední době koupil nějaké další akcie Apple, zopakoval své přesvědčení, že „takovéto společnosti přicházejí přibližně jednou za deset let.“ Nejen že očekává, že akcie porostou na základě toho, jak se vyvíjí Apple jako takový a jeho hospodaření, nadto vidí podporu ze strany spekulativní části obchodníků. Ti budou dle Icahna nuceni pokrýt své krátké pozice. 

Akcie eBay (+12 %) letí vzhůru. Icahn uspěl, Paypal se oddělí

Rovněž se diskutovalo o eBay, a jeho rozhodnutí o vyčlenění divizi PayPal. „Jsou to velké společnosti, PayPal je skvělý, ale tohle všechno může během chvíle zmizet, pokud rychle něco neuděláme,“ řekl. „Rád bych je prověřil současným prodejem.“

I současná dominance online platebních systémů může zmizet, uvedl Icahn. „PayPal je klenotem právě teď, protože momentálně ovládá všechny malé on-line obchodníky a oni jej mají rádi. PayPal je téměř nezbytný,“ řekl. „Ale nebude to samozřejmě trvat věčně, třeba kvůli Apple Pay. Jsem si jistý, že Android nebude chtít zůstat pozadu a také s něčím brzy přijde.“

Apple nezklamal. iPhone 6 s peněženkou a chytré hodinky!

(S podporou CNBC)

Newsletter