Icahn to opět zkouší: Apple je podhodnocený, chci zpětný odkup

Investor a miliardář Carl Icahn, který rád zatápí managementu velkých wallstreetských firem, o sobě dává opět vědět. Z pozice investora v otevřeném dopise šéfovi společnosti Timu Cookovi znovu žádá o spuštění zpětného odkupu akcií. Opakuje přitom, co tvrdí již dlouhodobě, a to, že Apple je výrazně podhodnocen.

„Úžasná příležitost“

Záměrem dopisu je komunikovat dvě záležitosti, píše Icahn. „Zaprvé, s ohledem na námi odhadovaný růst zisků firmy, si nadále myslíme, že trh Apple špatně chápe a dramaticky podhodnocuje. Zadruhé, přebytek likvidity v rukou společnosti jí nabízí úžasnou příležitost dál této nízké valuace využít právě při navýšení odkupu akcií.“

Reakce vedení Applu je zdvořilá. „Počínaje rokem 2013 agresivně uplatňujeme největší program návratu kapitálu v historii firmy. Jak jsme uvedli dříve, program budeme na roční bázi přehodnocovat a brát v úvahu příspěvky všech akcionářů.“

Nejedná se o první „aktivistický“ dopis adresovaný Icahnem šéfovi Applu. Již dříve apeloval na „share buyback“ v hodnotě i 150 miliard dolarů, který by podpořil cenu akcií Apple na burze. Podle znění dnešního dopisu není tentokrát požadována žádná specifická velikost odkupu, pomineme-li požadavek „mnohem více a dříve“.

Icahn o Apple Watch: Za dva roky se prodá 65 mil.

Ican, který je vlastníkem zhruba 53 milionů akcií Applu, dodal, že cílem dopisu není kritizovat směřování firmy, naopak svůj požadavek vysvětlil silnou důvěrou v její budoucnost. Ican odhaduje pro další tři roky nárůst tržeb o 82 procent a slova chvály pěje především na v září představený nový produkt – Apple Watch, který je podle něj dalším revolučním produktem firmy. Očekává, že prodej chytrých hodinek dosáhne zhruba 20 milionů kusů ve fiskálním roce 2015 a dalších 45 milionů v roce dalším.

Firma na jaře 2012 učinila nečekané rozhodnutí, když oznámila plány na zahájení programu výplaty dividend a zpětného odkupu akcií v celkovém objemu 45 miliard dolarů. V rámci něj spustila tříletý „share buyback“ v hodnotě 10 miliard dolarů, který byl zahájen ve fiskálním roce 2013 (začal 30. září 2012). Tímto objemem to ale neskončilo a například v letošním únoru Tim Cook potvrdil odkup akcií za 14 mld. USD po propadu titulu reagujícího na nečekaně slabé hospodářské výsledky.

Akcie Applu se dnes se ziskem více než procenta obchodují těsně pod 102 dolary.

Akcionáři za jeden provaz?

Po zveřejnění Icahnova dopisu vystoupil další z akcionářů, Leon Cooperman. Ten je přesvědčen, že akcie Applu jsou v současnosti podhodnoceny zhruba o 20 procent, považuje nicméně za vhodné ponechat rozhodnutí o zpětných odkupech na managementu Applu.

Cooperman uvedl, že současná volatilita akciového trhu všeobecně ho nepřekvapuje, a zatímco zhruba tři čtvrtiny denního zobchodovaného objemu se nezakládá na fundamentálních zprávách, investoři by se měli soustředit na zisky firem. Cooperman podle CNBC vlastní zhruba 1,2 milionu akcií Applu.

Newsletter