Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

IEA předpovídá další pád cen ropy

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. Důvodem je očekávaná nižší spotřeba pohonných hmot v Rusku a v jiných zemích vyvážejících ropu. Solidní produkce ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC zřejmě ještě zhorší převis nabídky nad poptávkou, kvůli kterému ceny ropy od června klesly o zhruba 40 procent, uvedla IEA v dnešní pravidelné měsíční zprávě. Tlak na pokles cen této strategické suroviny bude podle ní pravděpodobně pokračovat.

Od poslední měsíční zprávy, kterou IEA vydala v polovině listopadu, klesly ceny ropy o dalších 15 dolarů na barel. Propadu napomohlo i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat beze změn limit těžby, což je často interpretováno jako snaha bojovat s rivaly o podíl na trhu.

Severomořská ropa Brent dnes sestoupila nejníže za 5,5 roku a pohybuje se jen mírně nad 60 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přitom už ve čtvrtek poprvé po pěti letech klesla pod psychologicky důležitou hranici 60 dolarů.

IEA zhoršila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok o 230.000 barelů denně na tempo 0,9 milionu barelů denně. V této souvislosti také zhoršila prognózu poptávky po ropě z členských zemí OPEC. Nový odhad je tak o zhruba milion denních barelů nižší, než jaký je současný denní objem těžby dvanáctičlenného kartelu.

Listopadové rozhodnutí kartelu OPEC posílilo spekulace, že organizace chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA. Podle IEA je ale příliš brzy na to očekávat, že levnější ropa začne těžební rozmach v Severní Americe nějak výrazněji omezovat.

„Krátkodobý výhled pro těžbu americké lehké ropy z nekonvenčních nalezišť zůstává při současných cenách beze změn, pokud si producenti udrží přístup k financování,“ uvedla IEA v dnešní zprávě. 

Newsletter