IEA: Ropy bude na trhu moc i příští rok

Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě zpomaluje z pětiletého maxima, ale klíčové státy ropného kartelu OPEC nadále těží téměř rekordní množství suroviny, uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

IEA nyní odhaduje, že světová poptávka po ropě příští rok stoupne o 1,21 milionu barelů denně. Oproti zářijové zprávě tak snížila odhad růstu o 150 tisíc barelů denně.

Šéf IEA: Investice do těžby ropy propadnou nejvíc v historii

IEA upozornila rovněž na předpokládaný příchod další íránské ropy na trhy v případě, že budou zmírněny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

„Očekávané zřetelné zpomalení růstu poptávky v příštím roce a předjímaný příchod dalších íránských barelů… budou v roce 2016 pravděpodobně udržovat trh přezásobený,“ uvedla organizace se sídlem v Paříži.

Konflikt USA a Ruska o Sýrii žene ceny ropy do výšin

Přílišná nabídky ropy na světových trzích způsobila, že ceny ropy klesly na zhruba 50 dolarů za barel a jsou na zhruba poloviční úrovni než loni v červnu. Přetlak nabídky zároveň vedl ke snížení předpokládaných dodávek ze zemí mimo OPEC jako jsou Spojené státy. IEA nyní odhaduje, že celková produkce v nečlenských zemích OPEC letos klesne o téměř 0,5 milionu denních barelů.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter