Ikona Silicon Valley radí: Vytvořte celosvětově atraktivní příběh

Najděte lepší způsob, jak vyniknout. Vytvořte celosvětově atraktivní příběh. Právě to radí mladým českým statupistům Bill Reichert, jeden z nejzkušenějších investorů a podnikatelů na západním pobřeží, který byl členem poroty evropského finále Startup World Cup & Summit. Ve video rozhovoru pro server Roklen24 zdůrazňuje, proč je třeba pochopit produkt a vysvětlit jeho hodnotu.

Co byste poradil mladým českým startupům?

Jsem v Praze podruhé a znovu se vidím se skupinou českých podnikatelů. A musím uznat, že se zlepšují pokaždé, když sem přijedu. Včera jsme se sešli s 21 z nich, kteří soutěží v regionálním kole. Čeho jsem si všiml, je, že vaši podnikatelé mají dobré technologie. Ale mnozí nemají schopnost formulovat přitažlivou nabídku cílovým zákazníkům. Moje rada českým podnikatelům tedy je: ”Najděte lepší způsob, jak vyniknout. Vytvořte celosvětově atraktivní příběh.”

Většina podnikatelů, když začne mluvit o své společnosti, začne mluvit o produktu. A mají tendence ho popisovat. To je v pořádku, potřebujeme pochopit váš produkt, ale nezapomeňte vysvětlit jeho hodnotu. Proč budou zákazníci váš produkt milovat a proč je váš produkt mnohem lepší než cokoli jiného na trhu. Takže udělejte vše pro to, abyste vynikli. Snažte se, aby si investoři a zákazníci, kteří vás budou poslouchat, řekli: ”Wow, to je úžasné! Můžu to dostat?”

Jaká je úroveň českých pitchů?

Podle mě je to v průměru stejně dobré jako kdekoli na světě, včetně západního pobřeží USA, včetně Silicon Valley. V zásadě je kvalita českých firem stejně dobrá jako kdekoli jinde. Výzva, které čelí, je, jak to rozjet a nakopnout, nabrat zákazníky a zviditelnit se na mezinárodní úrovni. Ale skutečně jsem byl ohromen, jak všichni porotci mluvili o vysoké úrovni firem, které jsme viděli.

Bill Reichert vystudoval Stanford University a Harvard University a pak zamířil rovnou do světa byznysu. Spolu s Guyem Kawasakim založil Garage Technology Ventures, jeden z prvních venture kapitálových fondů v Silicon Valley, a od té doby podpořil desítky startupů. Působí také ve Fenox Venture Capital jako Chief Evangelist celosvětové soutěže Startup World Cup.

Newsletter