Impérium zakladatele firmy Amazon v grafech a číslech

Největší online prodejce světa, Amazon, opět vzbudil pozornost široké veřejnosti. Tentokrát svojí největší akvizicí v historii společnosti. Rekordních 13,7 miliardy dolarů vydal na odkup řetězce organických supermarketů Whole Foods. Obrovský majetek zakladatele Amazonu, Jeffa Bezose, se tím zase rozrostl. Infografiku jeho „skromného“ portfolia přinesl server Visual Capitalist.

Před pár dny, v reakci na akvizici Whole Foods, dosáhly akcie Amazonu svojí nejvyšší úrovně 1017 dolarů za kus. To posunulo Bezose jen čtyři miliardy dolarů od nejbohatšího muže planety Billa Gatese. Zakladatel největší online prodejny světa svůj majetek „nesyslí“, nýbrž jej tradičně investuje hned na několika úrovních, a proto jsou investice jeho impéria rozděleny do pěti skupin.

Na čem vydělává 5 největších technologických firem?

První z nich jsou přímé investice a akvizice Amazonu, kde po posledním nákupu jasně vévodí zmíněný potravinový řetězec Whole Foods. Ten ale není první firmou z oboru, do které e-commerce gigant investoval, v roce 1999 už vstoupil do zásilkové firmy HomeGrocer.com. Její tržby se pak vyšplhaly až na 1,5 milionu dolarů denně, ovšem později firma nepřežila akciový výbuch v podobě „dot-com“ krize . Mezi investicemi tohoto typu jsou započítány i ty neúspěšné jako zkrachovalá firma Kozmo.com, ale také i úspěšné projekty jako Twilio, který už v roce 2016 vstoupil na akciovou burzu.

Bezos chce do vesmíru. Dotuje svůj sen penězmi z Amazonu

Do další skupiny patří Bezos Expeditions, což je fond, který spravuje venture kapitálové investice druhého nejbohatšího člověka planety. Zde stojí za zmínku například nákup akcií sociální sítě Twitter.

Jeff Bezos pak investuje i osobně. Byl například jedním z prvních akcionářů Googlu. Z jeho nedávné investiční aktivity lze pozorovat důvěru ve sdílenou ekonomiku, což potvrzuje jeho účast jak v Uberu, tak i v Airbnb.

Mezi menší investiční platformy Amazon pak patří Nash Holdings a Bezos Family Foundation. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na vlastnického portfolio Blue Origin. Firma, kterou Bezos založil v roce 2000, se zabývá zejména lety do vesmíru a je v podstatě financována penězi z Amazonu.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter