Indie se otevírá byznysu. Hlad po IPO roste

Druhá nejlidnatější země světa se mimo jiné cestou vstřícnější podnikatelské politiky otevírá čím dál více světu byznysu. Dokumentuje to mimo jiné zahřívající se trh primárních akciových emisí, kam si čím dál více firem chodí pro peníze a kde se setkávají s rostoucím apetitem investorů.

Indický akciový trh v loňském roce přivítal 47 nováčků, kteří od investorů získali celkem 282 milionů dolarů, uvádí společnost Dealogic. Statistika za předchozí rok 2013 je následující – 38 nově vstoupivších firem s výnosem 295 mil. dolarů. Z toho je patrný loňský větší zájem menších a středně velkých společností (tzv. SME). V letošním roce by pak na vlnu IPO měly naskočit větší firmy, domnívá se šéf bombajské burzy Ashish Chauhan.

„Aktivita je celkově obrovská a mnoho dalších žádostí o IPO mají regulátoři na stole, řekl Chauhan v rozhovoru pro CNBC. „S nárůstem optimismu a naděje, trhy výrazně rostou a spousta společností vstoupí na trh a bude se účastnit dění na něm. To se týká těžařských firem, telekomunikací, výrobců zboží dlouhodobé spotřeby i cementu, oblasti zpracovatelského průmyslu a tak dále,“ vyjmenovává šéf bombajské burzy.

V očekávání posílení trhu IPO ho podpořili i analytici poradenské společnosti Ernst & Young. „Hospodářský růst je nejsilnější za dva roky, podniky potřebují kapitál a dosud potlačovaná poptávka v kombinaci s příznivými podmínkami na sekundárních trzích a zásobou čekajících finančních sponzorů signalizuje pro rok 2015 oživení aktivity na trhu IPO, navzdory určité doznívající nejistotě retailových investorů,“ napsala společnost ve zprávě.

Chauhan považuje optimismus ohledně podmínek na indickém trhu za opodstatněný, ovšem doporučuje jistou dávku opatrnosti. Investoři by podle něj měli být připraveni na možnou volatilitu trhu, především v období zveřejňování korporátních výsledků. Tak či tak, na horizontu 5 let, Indie je „dobrou sázkou“, uvedl.

Zájem nadějných firem ze zahraničí o zalistování na indické burze se ale zatím příliš nečeká. Při hledání na cizích trzích si společnosti rádi vybírají např. americkou burzu, která patří mezi ty, kde zabírá bombastická reklama a marketing, naráží Chauhan např. na humbuk kolem technologických IPO. Newyorskou burzu si pro vstup do režimu veřejného obchodování vybral i čínský internetový obchodník Alibaba, který se výnosem v IPO v celkové výši 25 mld. dolarů stal světovým rekordmanem. 

Indie: zlato „short“, akcie „long“?

Indie, šperky a poptávka po zlatě

Newsletter