Indikátor světové ekonomiky GE – vyšší zisk navzdory levné ropě

(Aktualizováno 15:59) Americký průmyslový velikán General Electric ziskem za čtvrtý kvartál loňského roku těsně překonal očekávanou úroveň, zatímco tržbami mírně zaostal. Pokles výnosů ropné divize, jíž zasáhl propad ceny komodity, úspěšně kompenzoval lepší výsledek energetické divize a výroby letadlových motorů, v níž je GE světovou jedničkou.

Kvartální upravený zisk celého konglomerátu meziročně vzrostl o 4 % na 5,6 miliardy dolarů, v přepočtu na akcii 56 centů, přičemž analytici oslovení agenturou Bloomberg v průměru očekávali zisk o cent na akcii nižší. Celkové tržby vzrostly z 40,4 mld. na 42 mld. dolarů proti očekávanému výsledku 42,2 mld. USD.

Akcie GE, které v loňském roce odepsaly bezmála 10 % a od začátku letošního roku jsou o 4 % slabší, dnes v předobchodní fázi připisovaly zisk a po zahájení seance na Wall Street mírně rostou.

„Prostředí zůstává nejisté, nadále ale vidíme růstové příležitosti,“ podotkl CEO firmy Jeffrey Immelt. Skupina pod jeho vedením v loňském roce přesouvala váhu svých aktivit od retailových financí k tradičnějším průmyslovým oborům. Součástí této strategie bylo mimo jiné rozhodnutí vynaložit 17 mld. dolarů na koupi energetické divize francouzské Alstom, jejíž představenstvo v loňském červnu nabídku GE schválila. Francouzská vláda s GE vstoupí do aliance a koupí pětinový podíl v Alstomu.

Ani obr GE se nevyhnul v závěrečném kvartálu loňského roku efektu propadu ropných cen. Tržby z ropné a plynové divize se snížily o 6 %. Společnost dříve varovala před poklesem zisku divize v roce 2015. GE je jednou z nejvýznamnějších světových firem a díky svému působení napříč zeměmi i sektory ekonomiky je vnímána jako relevantní indikátor ekonomického vývoje. GE je například celosvětově největším výrobcem tryskových motorů či elektrických turbín.

Bitva o Alstom: Francie volí americkou GE. Jde i o pokutu pro BNP Paribas?

Newsletter