Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Inflaci pociťují už i bohatí Američané. Dolar oslabil

Klíčové body

  • Index spotřebitelské důvěry v USA na konci prázdnin výrazně klesl na 106,1 bodu z červencových 114 bodů. Problémem zůstává vysoká inflace a zhoršující se situace na trhu práce.
  • Zhoršující se podmínky na trhu práce povedou k pauze v navyšování úrokových sazeb v USA na zářijovém zasedání. Klesla pravděpodobnost dalšího zvýšení v průběhu roku.
  • Dolar na špatný výsledek měření reagoval oslabením. Tento týden nás ale čeká celá sada důležitějších statistických měření, která mohou znovu ovlivnit kurz dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Index spotřebitelské důvěry v USA na konci léta výrazně klesl na hodnotu 106,1 bodu, což bylo hluboko pod očekáváním trhu na 116 bodech. Přitom ještě v červenci dosahoval hodnoty 114, což značilo podstatně lepší náladu spotřebitelů v tamní ekonomice. Ke zhoršení došlo v obou měřených oblastech současné situace i očekávaného budoucího vývoje. Právě ve druhé zmíněné oblasti došlo k výraznému propadu hodnoty indexu z červencových 88 bodů na 80,2 bodu. Hranice 80 bodů v indexu očekávaného budoucího vývoje už historicky značí hranici pro signál možné ekonomické recese v horizontu následujícího roku. Kurz dolaru reagoval oslabením, kdy dolarový index spadl k úrovni 103,55 z hodnoty 104,34 ještě okolo úterního poledne.

Zhoršení spotřebitelské nálady přišlo na obou frontách – ve zhodnocení současné situace i očekávaného budoucího vývoje. Z odpovědí dotazovaných spotřebitelů vyplynulo, že největším problémem zůstává přetrvávající vysoká inflace, kdy spotřebitele nejvíce trápí vysoká cena potravin a pohonných hmot. Propad nálady byl zaznamenán napříč věkovými skupinami a velký propad v náladě po delší době postihl i domácnosti s ročním příjmem nad 100 000 dolarů, které byly proti růstu cen do jisté míry odolnější než domácnosti s nižšími příjmy.

K negativnímu výhledu spotřebitelů ohledně dalšího vývoje ekonomiky přispěla i situace v americkém byznyse, která se propisuje i do trhu práce. Tvrdá data potvrzují, že růst zaměstnanosti a tvorby nových pracovních míst zpomalil. Do nálady se promítl i pomalejší růst mezd ve srovnání s loňským rokem. Roste také naměřený průměrný počet týdnů v nezaměstnanosti u amerických pracovníků. Podíl amerických spotřebitelů, kteří očekávají další zhoršení podmínek na trhu práce, vzrostl na 18 % z 15,6 % v červenci.

Americký dolar na špatné výsledky spotřebitelské nálady reagoval oslabením. Přispěl i nad očekávání vyšší pokles počtu volných pracovních míst měřený ukazatel JOLTS. Kurz dolaru vyjádřený dolarovým indexem klesl na hodnotu 103,55 z úterních maxim okolo hodnoty 104,34. Je zřejmé, že trhy jsou nyní velmi citlivé na vývoj amerických dat. Vývoj dolaru zatím zareagoval na měření spotřebitelské nálady. V tomto týdnu nás ale čeká ještě řada dalších výsledků měření ohledně trhu práce a výkonu americké ekonomiky, která mohou zahýbat s kurzem dolaru. Situaci se proto vyplatí sledovat, protože pohyby kurzu dolaru, i kdyby krátkodobé, mohou přijít oběma směry v závislosti na tom, jak dopadnou data.

Fed bude muset při svém rozhodování opět více přihlédnout k situaci na trhu práce, pokud dojde k dalšímu zhoršení situace. Vzhledem k vývoji situace zaceňují trhy s 90% pravděpodobností pauzu v navyšování úrokových sazeb na zářijovém zasedání. Stále nelze vyloučit ještě jedno zvýšení amerických úrokových sazeb ještě v letošním roce. V srpnu ale došlo k ochlazení očekávání dalšího vývoje úrokových sazeb. Zatímco v červenci trhy očekávaly ještě jedno zvýšení s pravděpodobností 70 %, tak nyní to je už pouze 50 %. Pokud americká data v tomto týdnu nepřinesou pozitivní překvapení, pak lze očekávat pozvolné oslabení dolaru v dalších dnech.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0861 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0754 do 1,0870 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,10 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,19 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,08 až 24,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,17 do 22,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.