Infografika: Kam se přesouvá dějiště ekonomického růstu?

Podle prognóz Světové banky z počátku tohoto roku by HDP globální ekonomiky mělo mezi roky 2017 a 2019 růst v průměru tempem 2,8 %. Jinými slovy, světová ekonomika, jejíž souhrnné HDP nyní činí 75 bilionů dolarů, v následujících třech letech expanduje o dalších 6,5 bilionu dolarů. A kdo na tom bude mít největší podíl? To se dozvíte v infografice z dílny Visual Capitalist.

Pokud vás zajímá, která země se v nejbližší budoucnosti stane dějištěm globálního ekonomického růstu, měli byste se podívat na východ. Nebo ještě přesněji, za vším hledejte Čínu. Ta bude mít v příštích třech letech na svědomí 35,2 % růstu světového HDP. Skoro o polovinu méně přispějí Spojené státy, konkrétně 17,9 %. Čínská a americká ekonomika tak v letech 2017 až 2019 zajistí více než půlku světového ekonomického růstu. 

Na dalších příčkách pomyslného žebříčku se pak znovu podíváme na rozvojové trhy – slušnými 8,6 % přispěje ke světovému růstu Indie. Indické ekonomice šlape na paty eurozóna s 7,9 %. Významně přispěje i řada dalších vyspělých, ale i rozvojových zemí: Indonésie (2,5 %), Jižní Korea (2,0 %), Austrálie (1,7 %), Kanada (1,7 %), Japonsko (1,5 %), Brazílie (1,2 %), Turecko 1,2 % ), Rusko (1,0 %) a Írán (1,0 %).

Zkáza starého kontinentu: Význam EU v globální ekonomice upadá

V infografice je patrný především narůstající význam rozvojových zemí. I když ekonomiky USA, eurozóny a dalších vyspělých států přidají ke světovému růstu slušný příspěvek, je to dáno především jejich současnou velikostí. Země sice rostou stabilně zhruba v rozmezí 2 až 3 %, avšak oproti rozvojovým regionům je to velmi pomalu. I když v poslední době zpomaluje i růst Číny, odhaduje se, že její ekonomika bude v letošním roce expandovat o 6,5 % a v letech 2018 a 2019 o 6,3 %. V trojici nejrychleji rostoucích ekonomik světa ji pak patrně doplní Indie a Indonésie.

Newsletter