Infografika: Kdy roboti zvládnou vše, co umí lidé?

O tom, že práce robotů nahradí práci lidí ve všech možných odvětvích, se mluví čím dál častěji. Kdy přesně to však bude? Touto otázkou se ve své studii zabývali výzkumníci z Yaleovy univerzity. A na co přišli? Business Insider vytvořil na základě jejich zjištění infografiku, ve které se mimo jiné dozvíte, kdy roboti zvládnou vše, co umíme my.

Studie vycházela z odpovědí 352 odborníků na umělou inteligenci, kteří se vyjádřili ohledně toho, kdy budou stroje schopny nahradit lidi v různých úkolech. Vedoucí výzkumného týmu Katja Graceová spolu se svými kolegy zjistila, že nejprve bude možné nahradit lidskou práci v mechanických činnostech, avšak brzy se roboti lidem vyrovnají i v některých „duševních“ činnostech.

Roboti si jdou pro naši práci? Čas na luxusní komunismus!

Už v následujícím desetiletí by měl robot bez problému vyhrát světový turnaj v pokeru, poskládat prádlo, ale také přeložit knihu. Do roku 2036 by pak měl zvládnout složit jakkoliv těžkou stavebnici LEGO, přečíst nahlas text, napsat středoškolskou esej, řídit nákladní auto či nahradit pracovníka maloobchodního prodeje. Zhruba kolem roku 2050 bude podle odhadů odborníků na umělou inteligenci robot schopný napsat svůj bestseller. O 10 let později pak nahradí i špičkové chirurgy a matematiky-vědce a konečně všechny úkoly, které zvládnou lidé, bude umělá inteligence schopna vykonat do roku 2051. Do roku 2136 by pak podle závěrů studie měli roboti zvládnout převzít veškeré lidské profese a vykonávat je takřka bez jejich pomoci.

Koho nejvíce zasáhne automatizace? Asii, ale i Českou republiku

Newsletter