ING poslala část akcií pojišťovny NN na burzu. Zahajují +8 %

(Aktualizováno 13:59) Nizozemské finanční skupině ING Groep vynesla primární emise akcií pojišťovnické divize NN Group 1,54 miliardy eur, jedná se letos o druhé největší IPO v Evropě. Titul se dnes začíná obchodovat na amsterodamské burze pod symbolem „NN“.

Skupina ING na trhu prodala celkem 77 milionů akcií při ceně 20 eur za kus. Včetně konverze pohledávek tří asijských investorů do akcií v objemu 450 mil. EUR činil hrubý výnos z emise zhruba 2 miliardy eur.

Prodej 28,6% podílu v NN, která operuje v Evropě a Japonsku, nizozemskou skupinu přibližuje zdárnému ukončení restrukturalizačního programu EU, který byl podmínkou finanční pomoci od státu v krizovém roce 2008. V dalších fázích ING plánuje snížit svůj podíl v NN do konce příštího roku na méně než 50 procent a do konce roku 2016 by neměla vlastnit již žádné akcie NN. Výnos z prodeje akcií využije převážně na splacení dluhu.

ING původně plánovala nabídnout investorům 70 milionů akcií, jejich počet navýšila v reakci na „výraznou poptávku“. Velikost primární emise oceňuje celou pojišťovnu NN na zhruba 7 mld. EUR.

Pojišťovna má silnou pozici na domácím trhu, významné postavení v Evropě, včetně ČR, a působí také v Japonsku. Vlastní rovněž divizi správy aktiv, která ke konci března spravovala majetek za 168 miliard eur. V roce 2013 dosáhl provozní zisk NN 905 milionů eur a hrubé příjmy z pojistného 9,5 miliardy eur. Firma uvedla, že plánuje navýšit provozní zisk ve střednědobém horizontu v průměru o 5 až 7 procent a ze zisku roku 2015 vyplatit na dividendách 40 až 50 procent.

Akcie ING Groep dnes na amsterdamské burze obchodují na zelené nule, zatímco akciím NN Group se na stejném trhu první den daří – úvodní 5% zisk navyšují na více než 8 % a obchodují se na 21,65 EUR.

Newsletter