Insider buying aneb jaké akcie kupují známí CEO

Někteří investoři si myslí, že akcie v posledních měsících rostly tak moc, že už na trhu není žádná dobrá příležitost. Podle Michaela Brushe z Market Watch se ale mýlí. Přímo „pod povrchem“ se jich skrývá hned několik. Jak přistupují k těmto investicím známí ředitelé firem?

Michael Brush ve svém článku zdůvodnil existenci výnosných akcií právě na základě oblíbenosti u CEO firem. Ti totiž podle něj mají na akciovém trhu pravděpodobně nejvíce „insider“ informací ze všech zúčastněných. Jeho průzkum pak ukázal, že aktuálně jsou CEO firem těmi pravými býky dnešního akciového trhu.

V porovnání mezi červencem a srpnem se v minulém měsíci na trzích událo daleko více insider nákupů, než tomu bylo v červenci, kdy se jednalo o osm nákupů denně v průměru za více než 100 tisíc amerických dolarů. Po 10. srpnu, kdy trh prokázal určitou slabost, se ale toto číslo ztrojnásobilo a nákupy dosáhly v průměru 30 za den, přepisuje server Market Watch slova Brushovy studie.

Láska k rodné zemi? Za home bias stojí asymetrie informací

Pokud se představitelé insider nákupů projevili už při malém náznaku tržního zpomalení, podle Brushe se stále ještě nejedná o trh bez možnosti zisku, jak mnozí analytici tvrdí. Někdo by mohl namítnout, že zvýšené nákupy proběhly v souvislosti s končící výsledkovou sezónou. To ale není ten správný způsob, jak o celé věci přemýšlet, jelikož víme, že tehdy insider nákupy převýšily prodeje. U výsledkové sezóny obvykle bývá poměr prodejů a nákupů podobný. V srpnu však dosáhl hodnoty 1,94, což naznačuje býčí trh. Jakákoliv hodnota pod hranicí 2 je totiž býčím signálem, jelikož insideři obvykle prodávají minimálně dvojnásobně více, než nakupují.

Dolar padá, euro sílí. Nervózní jsou už i akcioví investoři

Jaké akcie insideři kupují?

Z velkých společností se jedná o Starbucks, kde investoři sází na potenciál silné značky a vytvoření nové produktové řady. Macy’s u nich vede především díky novým slevám, které by měly firmě pomoci se ubránit před Amazonem. Walt Disney je třetí firmou, na kterou CEO sázejí, a to proto, že se společnost snaží zpeněžit zákaznické preference pomocí streamování přes ESPN. U Bristol-Myers Squibb ředitelé sázejí na to, že program nového léku na rakovinu má více potenciálu, než ještě nedávno zaznělo v médiích. Posledním žhavým tipem je pak Southway Airlines.

Podle Davida Colemana z Vickers Insider Weekly pak insideři nedávno prodávali Salesforce, Wayfair, Facebook a GoDaddy. To však neznamená, že by se měly firmy v ceně propadnout. Prodávající možná prodávali jen proto, aby zvýšili svůj disponibilní kapitál, jelikož akcie a opce bývají často součástí výplatní pásky některých z nich. 

Bublající Wall Street? Pozor na tyto výroky

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter