Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Instrument

Pro zobrazení jiných měnových párů prosím přepište měny v horní části grafu.

Články z rubriky Devizové trhy

Načítat příspěvky po

Dolar opět pod výprodejním tlakem

Dolar je opět pod výprodejním tlakem. Vše začalo páteční zprávou o nárůstu míry nezaměstnanosti a pokračovalo včerejším nad očekávání nižším indexem ISM sektoru služeb. Výsledkem je plošné oslabení americké měny. To bylo dnes ráno navíc umocněno u procyklických měn, a to zvýšením sazeb australské centrální banky. Koruna se obchoduje silnější poblíž 23,50 za euro. 

Boj s inflací ještě zdaleka není za námi

Inflace v Turecku bude po znovuzvolení prezidenta Erdogana dlouhodobým problémem. Erdoganova ekonomická doktrína boje s inflací pomoci nízkých sazeb a fiskální expanze jde proti všem poznatkům z praxe i ekonomické teorie. Ani v západních ekonomikách nebyla reakce na inflaci optimální a lze proto očekávat ještě relativně dlouhé období vyšších sazeb a zvýšené inflace.

Dolar oslabuje po uzavření dohody o dluhovém stropu

Americkým senátem prošel zákon o navýšení dluhového stropu. Kompromis mezi demokraty a...

Cenový růst v Evropě brzdí. Dolar zůstává v poptávce

Vlnu nervozity včera ráno vyvolala data z indexu PMI v Číně. Asijský...

Česká ekonomika stagnuje. Riziko recese není zažehnáno

Včerejší čísla nám ukázala, že riziko recese rozhodně není zažehnáno. Mírně klesla důvěra spotřebitelů jak v Evropě, tak i v Americe. České HDP na začátku roku 2023 podle revize nerostlo mezikvartálně mírným tempem, nýbrž stagnovalo. Oproti nám švýcarská ekonomika znovu roste a situace vypadá optimističtěji. Devizový trh se včera probouzel po líném pondělí. Koruna měla tendenci mírně slábnout.

Redukce amerického vládního deficitu se nekoná. Čekají nás krize

Je evidentní, že ani jedna strana nechce americký vládní deficit zredukovat. Čeká nás růst doprovázený zvýšenou inflací a úrokovými sazbami a izolovanými krizemi.

Vyšší evropské sazby jsou nutnost. Inflace na cíli až v roce 2025

Evropská inflace sice klesla, její jádrová složka je však mnohem více perzistentní, než bylo očekáváno. Dynamika je největší v sektoru služeb. Sazby proto musí ještě výš, Vrchol v cyklu však zůstává nejistý. Výhledy úroků s eurem nic nedělají, působí na něj silná dolarová strana.

Proč není posílení koruny mnohem větší?

Je to déle jak měsíc, co se koruna obchodovala na nejsilnějších hodnotách od roku 2008. Od té doby kurz oslabil, čímž se odklonil od vývoje ostatních měn regionu. V posledních dnech se koruně podařilo část ztrát umazat. Proč neposiluje víc? A dočkáme se opět nejsilnějších úrovní za bezmála patnáct let?

Britové i Češi. Snížení sazeb můžeme posunout dál v čase

Spekulované snížení sazeb se odkládá. Podle Tomáše Holuba ž ČNB až na konec roku. V případě Británie s ohledem na jádrovou inflaci možná ještě dál.

Měny regionu jsou tento týden v zisku

Měny regionu jsou tento týden zatím v zisku. Koruna po oslabení část ztrát umazala, posiloval i polský zlotý a maďarský forint. Volatilita byla u měnových párů s forintem vysoká také kvůli rozhodnutí maďarské centrální banky. Mezi dnešní důležitá čísla patří britská inflace, která v jádrovém vyjádření skončila nad očekávání vyšší. Podpořila tak další sázky na zvýšení sazeb Bank of England. 

Kurz dolaru čeká na výsledek jednání Bidena a McCarthyho

Kurz dolaru během pondělí nedostál výrazných změn a šel doprava. Dolarový index DXY se pohyboval lehce nad hodnotou 103. Důvodem je vývoj situace okolo jednání na téma dluhového stropu, která se stále táhne. Republikáni zjednodušeně po Bidenovo administrativě požadují větší rozpočtovou zodpovědnost výměnou za navýšení dluhového stropu. V opačném případě by se Bidenova administrativa dostala pod obrovský tlak.

Technologické akcie aneb Historie se vrátila v převleku frašky

Vysoké valuace růstových titulů jsou ještě absurdnějším jevem než v roce 2021. Přestože býčí trend může ještě nějakou dobu vydržet, euforické nálady bylo dosaženo mnohem dříve, než se akciové indexy přiblížily ke svým historickým maximům. Riziko únavy je proto značné.

Nárůst tržních sazeb pomohl dolaru k dalším ziskům

Dolar včera posiloval vůči euru, koruně i jenu. Americká měna v době řešení dluhového stropu představuje bezpečný přístav, ke kterému se v tuto chvíli investoři obrací. Přidal se navíc nárůst nominálních i reálných tržních sazeb. 

Nejistota kolem dluhového stropu posílila dolar a oslabila korunu

Americký prezident Biden se setkal s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů McCarthym. Jednali o limitu dluhu. I přes naznačený vyjednávací pokrok zůstává situace nevyřešená. Trh reaguje defenzivně, investoři upřednostňují dolar, který zafungoval jako bezpečný přístav.

Koruna bude silná i přes mírné oslabení proti euru

Koruna je z historického pohledu stále velmi silná. Hlavní důvody silné domácí měny v posledních měsících zůstávají stejné. Důležitou roli hraje kladný úrokový diferenciál ve srovnání s hlavními světovými centrálními bankami. Díky relativně vyšší úrovni úrokových sazeb jsou korunové výnosy zajímavé, což budí zájem o českou měnu.

Kolik mají Američané „nasysleno“?

Podle sanfranciského Fedu američtí spotřebitelé během pandemie nahromadili nadúspory dosahující 2,1 bilionu dolarů. Které domácnosti našetřily nejvíc? A jak rychle nadúspory mizí?

Kde berete tu jistotu, že bude americký dluhový strop navýšen?

Odborníci tvrdí, že k dohodě o navýšení amerického dluhového stropu musí dojít. Důvodem je, že v opačném případě se stane katastrofa biblických rozměrů, což údajně žádný rozumný člověk nemůže dopustit. Zní to docela dobře, až na ten detail, že v současnosti světu nevládne rozum.

Výrazná dezinflace oslabila korunu. K cenové stabilitě máme daleko

Dubnová inflační čísla ukázala výraznější dezinflaci, než očekával trh. To je pozitivní...

„Přilepená“ inflace a to hlavní, co teprve přijde

Poslední inflační čísla potvrdila zakořenění americké inflace. O to víc jsme závislí na tom, jestli přijde bankovní utažení. Minimálně podle průzkumu za první čtvrtletí vidíme, že banky zatím příliš nespěchají.

Americký rozpočtový pat může vést ke se slabšímu dolaru

Prezidentu Bidenovi ani dalším členům vlády se nepodařilo vyřešit patovou situaci ohledně rozpočtového stropu v USA. Sněmovna, kde mají většinu opoziční republikáni, prozatím nesvolila k navýšení limitu dluhu, a chce si tak zřejmě vylepšit svou vyjednávající pozici. Pokud se patovou situaci nepodaří vyřešit v dalších týdnech, USA by se mohly dostat do tzv. technického bankrotu.

Newsletter