Internet mění svět randění. Partnera můžete najít i podle DNA

K těm několika málo vynálezům, které dokázaly spustit revoluci napříč takřka celým světem, patří bezpochyby internet.  A šlo o mimořádně rychlý průběh. Zatímco ještě v 90. letech se počet uživatelů internetu v rámci globální populace pohyboval v řádech jednotek procent, dnes je to již více než polovina. A jako internet pro řadu z nás významně změnil způsob práce i trávení volného času, v posledních letech ovlivňuje nejen průběh, ale ve velké míře iniciuje i vznik milostných vztahů.

Podle serveru WeAreSocial.com dosáhl na začátku letošního roku počet uživatelů internetu 4,021 miliardy, což je v rámci více než 7,5miliardové světové populace zhruba 53 %. Sociální média pak využívá 3,196 miliardy lidí, tedy v globálním měřítku asi 42 % populace. Podle dat GlobalWebIndex.com, které cituje server, stráví průměrný uživatel na internetu každý den kolem 6 hodin, což je v průměru jedna třetina času, kdy je člověk vzhůru.

Na druhou stranu ve stále zrychlujícím se světě plném kariérních výzev a pracovních povinností může být pro řadu lidí složité najít si čas na nějaké to povyražení, jako je například posezení v baru. A jestliže to byl dříve nejjednodušší a nejpřímočařejší prostředek, jak se seznámit, a eventuálně potkat životního partnera, dnes tuto roli pomalu, ale jistě přebírají internetové seznamky.

Vysoké kreditní skóre? Zajistí vám dům, auto i rande

Důkazem toho, jak moderní technologie transformovaly moderní svět randění, budiž následující graf ze serveru Technology Review, který ukazuje výsledky průzkumu mezi páry ohledně příležitosti jejich seznámení.  Zatímco „tradiční“ formy nacházení protějšku, jako je seznámení přes přátele, spolupracovníky, rodinu či v baru, se pomalu stávají stále méně významné, seznamování přes internet od 90. let výrazně expanduje.

Tato tendence je patrná jak u heterosexuálních párů, tak ještě výrazněji u homosexuálních, což může být vysvětleno tím, že vzhledem k nižšímu zastoupení v populaci mají méně příležitostí k seznámení s potenciálním partnerem „klasickými“ cestami. Podle dat serveru Statista zatím využívá k hledání milostného protějšku online seznamovací portály 331,3 milionů lidí. I když jde v rámci populace s přístupem k internetu zatím o celkem nízký podíl (zhruba 8 %), v čase počet jejich uživatelů narůstá. Vzhledem k celkové více než čtyřmiliardové internetové populaci, která se stále rozšiřuje, je navíc budoucí potenciál tohoto odvětví obrovský.

Umělá inteligence krade tajemství. Rozpozná i sexuální orientaci

A o jeho dynamickém rozvoji svědčí také inovativní typy online seznamek, jako je například stránka Words of Hearts, jež páruje lidi, kteří mají stejná hesla. Podle serveru BuzzFeed pak existuje bezpočet různých speciálních platforem pro seznamování, ať už jde o stránky pro milovníky cyklistiky, lidi trpící různými alergiemi, bytosti, které se spíše než lidmi cítí být upíry, farmáře nebo třeba klauny či o seznamky výlučně pro krásné lidi i seznamky výhradně pro ošklivé osoby, ale i pro výrazně vysoké jedince.

Zajímavým příkladem je také aplikace Pheramor, jejímž cílem je spojení zájemců o vztah, kteří by k sobě měli pasovat z hlediska DNA. Podle tvůrců projektu existuje 11 genů, které souvisejí s atraktivitou, přičemž v této oblasti by mělo platit staré známé „protiklady se přitahují“. „Čím více jsou vaše geny odlišné od ostatních, tím více je pravděpodobné, že k nim budete chemicky a biologicky přitahováni,“ řekla Asma Mirza, zakladatelka Pheramoru, serveru Inverse.

Pheramor se tedy snaží spojit osoby, které mají co nejvíce odlišné geny, přičemž, jak popisuje server Inverse, tato myšlenka vychází z instinktivního odporu k incestu, jelikož naši příbuzní mají podobné geny jako my. A ač by k tomu mohl název „DNA seznamky“ na první pohled svádět, Pheramor nemá nic společného s feromony, jejichž účinnost ostatně zatím nebyla spolehlivě dokázána. „Používáme vědu o genetice. Jsem chemik a můj spoluzakladatel, Brittany [Barreto], je genetik. Oba vám tak můžeme říci, že nerozumíme feromonům. Víme, že existují, ale nerozumíme tomu, jak fungují,“ dodala Mirza.

Online seznamka, nebo domluvená svatba?

Newsletter