Investice do bitcoinu bez rizik jeho vlastnictví

Brzy budeme mít další možnost investovat do bitcoinu, aniž bychom se museli vypořádávat s riziky, jež jsou s vlastnictvím bitcoinů spojena. Průměrný investor tak mnohem snáze propadne bitcoinovému šílenství, když se již nadále nebude muset strachovat o to, že mu bitcoiny někdo ukradne.

Blockchainový startup SolidX přišel v úterý s první nabídkou ETF (Exchange-Traded Funds – burzovně obchodované fondy), které jsou zapsány na New York Stock Exchange. Tento krok SolidX podtrhuje rostoucí zájem o bitcoin jako o investiční aktivum.

Bitcoinové ETF společnosti SolidX má jedinečnou vlastnost: bitcoiny budou pojištěny proti ztrátě či odcizení až do výše 10 milionů dolarů. Existují desítky situací, kdy byly bitcoiny ztraceny nebo odcizeny, jak se to stalo jednomu nejmenovanému bitcoinovému nadšeni, o němž jsem psal již v květnu.

„Pojištění podkladového aktiva v jakémkoli trustu dává smysl bez ohledu na to, zda jsou tato aktiva fyzické komodity, duševní vlastnictví nebo kryptoměna,“ vysvětlil Peter Van Valkenburgh, ředitel výzkumu pro bitcoinovou a blockchain politiku firmy Coin Center. „Všechny tyto věci mohou být ukradené, ztracené nebo zničené a právě pojišťovny nám pomáhají tato rizika zmírnit a zajistit, aby byli investoři chráněni proti nepředvídatelným událostem.“

A nepředvídatelné události se stávají ve světě virtuálních měn neustále. Například v roce 2014 náhle zmizelo 460 milionů dolarů z jedné z největších bitcoinových burz té doby Mt. GOX, která byla tehdy považována za renomovanou firmu. Nedávno se zase jednomu útočníkovi podařilo odsát 50 miliónů dolarů z jedné společnosti, jež byla postavena na ethereu, což je další virtuální měna podobná bitcoinu.

Investoři se ale pochopitelně nejvíce zajímají o bitcoin. Bitcoin Tracker One, jenž je kótován na burze Nasdaq ve Stockholmu, vzrostl od 1. dubna až o 66 procent. Greyscale Bitcoin Trust, který je obchodován na OTC trzích, je výše za stejné období dokonce až o 120 procent. Vzhledem k tomu, že jsou tyto produkty dostupné pouze na menších burzách, je pro investory daleko obtížnější se k nim dostat.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter