Investice do bitcoinu? Proč nezkusit fond.

Online peněženka či směnárna typu Coinbase. To jsou prostředky, které neskutečně usnadnily každodennímu investorovi a uživateli bitcoinu nákup této kryptoměny. Ale co když chcete bitcoin použít pouze jako investici? Nebo pokud chcete diverzifikovat své portfolio mezi nová aktiva, avšak nevíte, jak si bitcoin obstarat a uložit? V tuto chvíli se nabízí jedno řešení a tím je Bitcoin Investment Trust, neboli BIT.

BIT je v podstatě fond investující prostředky právě do oblasti kryptoměn. Investoři, kteří nemají zájem bitcoinem platit, nýbrž ho chtějí mít pouze jako investiční nástroj, tak nemusí řešit jeho přímý nákup a uložení. Stačí jim pouze zakoupit podíl příslušného fondu.

Samotný fond funguje už od roku 2013 avšak pouze pro kvalifikované investory. Od prvního března je ale situace jiná. Společnost Grayscale Investment, která BIT sponzoruje, oznámila získání povolení od finančního úřadu FINRA k veřejnému obchodování pomocí platformy společnosti OTC Markets Group.

Toto prohlášení v podstatě znamená, že BIT bude první veřejně obchodovaný bitcoinový fond. Někteří analytici očekávají, že by jeho zdárné fungování mohlo přispět k větší stabilitě na trhu kryptoměn. Je totiž možné, že veřejně obchodovaný fond tohoto rázu by mohl mít stejný efekt, jako měl například fond SPDR Gold ETF, který byl svého času druhý největší ETF fond na světě. By to právě on, kdo díky své síle napomohl ke stabilizaci ceny zlata na spotovém trhu.

Když fond SPDR začínal, spotová cena žlutého kovu se pohybovala lehce nad 400 dolarech za unci. Investor, který ho chtěl koupit, musel nejprve sehnat brokera, jenž se na tuto komoditu specializoval a mohl mu zároveň kov uskladnit. To vše zahrnovalo otevření nového účtu plus poplatek za uložení. Jakmile však přišla možnost ETF, stal se tento zlatý instrument běžnou součástí diverzifikace portfolií velkého množství investorů, což  ve výsledku vyhnalo jeho cenu až na úroveň roku 2011, tzn. na více jak 1900 dolarů za unci.

Platíte bitcoinem? Připravte se na pokles jeho ceny.

Brian Kelly, zakladatel investiční společnost Brian Kelly Capital, se ve svém článku pro server CNBC zaměřil na otázku korelace pohybu ceny bitcoinu společně s množstvím plateb provedených touto krytpoměnou. Někteří investoři tvrdili, že narůstá-li množství nákupů prostřednictvím bitcoinu, poroste i jeho cena. Kelly toto tvrzení vyvrací. Dle jeho grafu (viz. galerie) dochází ve většině případů, kdy roste objem plateb bitcoinem (modrá plocha) k poklesu jeho ceny (červená čára) a naopak.

Vysvětlení, proč se tak děje, je jednoduché. Obchodníci, kteří přijali platbu bitcoinem ho totiž ihned vymění za „oficiální“ měnu. Tento prodejní tlak tak může být důležitou hybnou silou, která bude tlačit cenu kryptoměny směrem dolů, a to i přesto, že jej jako prostředek směny přijímají velké společnosti jako je Dell či Microsoft. Pokud by však investoři používali bitcoin výhradně jako investiční nástroj, situace by byla opačná.

Na finančních trzích není nic mysteriózního. Nejedná se o nic jiného než o místo, kde se setkávají nabízející a poptávající, kteří prostřednictvím vzájemné interakce vytvářejí cenu. Jenže ta ještě nemusí nutně reflektovat úplnou hodnotu, resp. užitek, kterou danému statku ta či ona strana přisuzuje, resp. z něj má. Pokud si prodejce více váží „oficiální“ měny, například protože v ní musí vyplatit své zaměstnance, než bitcoinu, bude pravděpodobně ochoten přijmout i nižší cenu.

Na druhé straně pak stojí kupující, kterému zmiňovaná nízká cena evokuje, že druhá strana, tedy prodejce, má navrch. To přesně představuje současnou situaci na bitcoinovém trhu. Ta však může být relativně lehce zvrácena. Jakmile investoři využijí fondů zaměřujících se na kryptoměny, posílená poptávka opět vyžene cenu nahoru, stejně jako se tak stalo v případě zlata a SPDR fondu……Avšak pozor na bubliny!

Bitcoin v roce 2015 – drsný start, ještě horší konec?

V USA vznikla první regulovaná bitcoinová burza

Newsletter