Investice jako dárek pod stromeček

Zdroj: Depositphotos

Vbíháme do cílové rovinky, co se blázince kolem vánočních dárků týká. Ruku na srdce – většina z toho, co nacházíme pod stromečkem, jsou věci, které dříve či později ztratí hodnotu. Nebo úplně zaniknou, pokud jde o spotřební zboží. Zkusíte to letos jinak?

Přemýšleli jste někdy nad tím, že existují i dárkové alternativy, které svou hodnotu neztratí? Jde o investice, které naopak vložené peníze většinou dokážou za nějaký čas zhodnotit. Možnosti, kam nasměrovat prostředky – a někoho obdarovat s vidinou budoucího zisku –, bych rozdělil do tří kategorií.

Starožitnosti, umění, hodinky, alkohol – „passion investments“

Tento druh investování považuji za poměrně konzervativní. Celkem dobře funguje jako diverzifikace portfolia – tyto věci nesouvisejí s finančními trhy a jsou minimálně volatilní. Negativem ovšem může být jejich likvidita.

Někde jsem četl, že navzdory pandemii se loni v Česku prodalo na šest tisíc uměleckých děl v celkové hodnotě přes jednu miliardu korun – a to prosím jenom prostřednictvím aukcí. Myslím, že toto číslo dokonale ilustruje rostoucí zájem o tento druh investic. 

Velkou roli u nich hrají dva faktory: čas a znalosti. Veličinou první disponuje do určité míry každý z nás – k tomu ještě hraje většinou ve prospěch investora. Se znalostmi už je to horší. I tady však existuje elegantní řešení: investice svěřit do rukou odborníků a znalců. 

Je to vlastně sázka. Na správného autora a dílo.

U investování do alkoholu by se dalo říct, že platí do jisté míry tatáž pravidla jako v případě umění a starožitností. Za zmínku možná stojí jen to, že například u vína dokážeme lépe odhadovat vývoj jeho hodnoty – pomocí indexu Livex Fine Wine 100 na londýnské burze. 

U hodinek mají dobrý zvuk značky jako Patek Philippe. Pro ilustraci: jeden z jejich modelů se před časem prodával zhruba za tři čtvrtě milionu korun a po ukončení výroby se cena vyšplhala na trojnásobek. Podobné příběhy bychom našli i u značek Audemars Piguet či Rolex. Jistě, jde o značky, u nichž se investice pohybují řádově ve statisících a výš. Pochopitelně se ale dají najít i levnější značky. Za velice důležité považuji v každém případě jedno: soustředit se na limitované edice s omezeným počtem kusů.

Báječným „investičním“ vánočním dárkem ale nemusí být pouze popisovaná trojice – je tu řada dalších možností jako veteráni, mince nebo známky.

Další možnost: akciový trh

Zde je spektrum velice široké a totéž platí pro zhodnocení: liší se doslova sektor od sektoru a akcii od akcie.

V dnešní době se jedná – především v porovnání s předchozí kategorií – o velice dostupnou formu investování. K akciím se lze pohodlně dostat kdekoliv na světě a likvidita je prakticky okamžitá. To se o starožitnostech, alkoholu ani hodinkách říct nedá. 

Snazší je také stát se jak krátkodobým, tak dlouhodobým investorem. Samozřejmě vše nese svá pro a proti. Zapotřebí je zmínit ještě jednu věc: tento druh investování je mnohem volatilnější a rizikovější. 

Podívejme se například na americký index S&P 500, který zahrnuje pětistovku největších firem na burze ve Spojených státech. Za posledních pět let tento index vzrostl více než dvojnásobně. To ale neznamená, že bychom byli schopni během těch pěti let kdykoliv prodat se ziskem – akciový trh se brutálně propadl například v reakci na příchod koronavirové pandemie v březnu 2020. Tehdy se během několika dní smazaly zisky tvořené předchozí čtyři roky. Podivuhodné v této souvislosti je, že výraznému poklesu se nevyhnulo ani zlato. 

A pochopitelně nemovitosti

Růst cen nemovitostí je za poslední roky víceméně stabilní: drží se zhruba na deseti procentech ročně. Dá se říct, že výprodej a pokles hodnoty, jimž čelil akciový trh loni v březnu, se nemovitostí v podstatě nedotkl. 

Jinými slovy: volatilita je zde minimální, ale likvidita je v porovnání s akciemi trochu slabší.

Na tyto investice existuje několik receptů: „kup a drž“, „kup a pronajímej“ a několik dalších alternativ. Na rozdíl třeba právě od akcií se s byty a domy samozřejmě pojí jiné starosti a dodatečné náklady. A opět lze říct, že se jedná spíš o konzervativnější investice. 

Dobrým tipem může být svěřit prostředky některému z investičních developerů. Například my v SFG působíme v Praze a Čechách a svým klientům nabízíme určité druhy či formy spoluúčasti na svých stavebních projektech. Podle mne jde o investice velice zajímavé – svým investorům dokážeme nabídnou výnosy v rozmezí od sedmi do čtrnácti procent za rok. Klienti u nás profitují ze stability a výnosnosti realitního trhu. 

Stavebnictví je cyklický obor – závisí na makroekonomických parametrech ekonomického růstu, na investicích, koupěschopnosti domácností a obecně na ekonomickém sentimentu či úrokových sazbách. Ale také na vládní politice, strategiích, podporách a investicích. 

Hodnota tohoto sektoru dlouhodobě roste. Čím to? Trvale silná poptávka daná robustním růstem ekonomiky, trhu práce, mezd, životní úrovně domácností i síly firem totiž dlouhodobě převyšuje nabídku nemovitostí. Specifický trh realit navíc neumožňuje, aby se nabídka rychle přizpůsobila poptávce. 

Proto ceny a hodnota sektoru trvale rostou a zhodnocují podnikání, marže, tržby a zisky stavitelům. 

Vše navíc akcelerovala koronavirová pandemie – omezila přístup k některým surovinám i lidským zdrojům nutným pro stavby, opravy či správu nemovitostí, zpozdila dodávky a zdražila vstupy i celé nemovitosti. 

Na rozdíl od jiných trhů nemají producenti zásadnější problém s poptávkou ani s tím, aby do cen nemovitostí promítli zdražení výroby a komponent. 

Závěrem dovolte jednu zásadu: ať člověk preferuje ten či onen druh investovaní, vždy by měl mít na paměti rizika s tím spojená a snažit se je eliminovat diverzifikací svého investičního portfolia. Investice jako (nejen) vánoční dárek jsou podle mne skvělou volbou, nabízejí totiž nepřeberné množství možností. Kterou najdou letos pod stromečkem vaši blízcí?

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter