Investiční banka varuje: Dejte bacha, bitcoin není nové zlato

Americká investiční banka Goldman Sachs ve své poslední zprávě klientům sdělila, že kryptoměny, jako je bitcoin, nejsou „nové zlato“. Digitální měny jsou dle slov analytického týmu banky příliš volatilní a především rizikovou investicí, například kvůli hackingu. Investoři by si proto měli dát pozor. Stejně tak by neměli zapomínat na osvědčené „matadory“ diverzifikovaných portfolií.

Svým názorem se „Goldmané“ snažili vyvrátit u některých skupin oblíbenou frázi posledních měsíců, která bitcoin a spol. často přirovnávala ke žlutému kovu. Cenné kovy podle banky zůstávají relevantním aktivem v jednotlivých portfoliích a investoři by rozhodně neměli zapomenout na jejich benefity.

„Použití cenných kovů v portfoliu, jako součást portfolia, není z důvodu zvyku. Jsou stále nejlepším dlouhodobým uchovatelem hodnoty,“ uvedla investiční banka. Vzápětí však ve zprávě vyvážila tento názor pozitivním komentářem k rostoucím kryptoměnám. Právě ty už několik lidí v investičním odvětví označilo jako digitální zlato, a to zejména z důvodu nekonečné těžby a fluktuace cen vinou geopolitických událostí.

Co momentálně potřebujete vědět o bitcoinu

Ve výsledku zástupci Goldman Sachs zhodnotili, že bitcoin není oproti zlatu dobrým uchovatelem hodnoty. Analytici k tomu navíc uvedli, že digitální peněženky jsou náchylné k hacknutí, do toho je nutné vzít v potaz i fakt, že virtuální měny budou čelit značnému regulatornímu riziku.

Z událostí, které v poslední době negativně ovlivnily cenu bitcoinu, je nutno zmínit především zákaz ICO a kryptoměnových burz v Číně. V článku z předminulého týdne jsme Vás informovali, že jakýkoliv náznak spojený se znovuzavedením obchodování s digitálními měnami v Číně značně hýbe s bitcoinovým trhem.

Bitcoin se také dá „rozštěpit“ do mnohem menších jednotek. Ačkoliv to může znít pro platební nástroj pozitivně, „Goldmané“ zdůraznili, že poplatky za transakce v letošním roce prudce narostly. Průměrný poplatek za transakci byl v polovině července těsně pod devíti dolary, dle údajů bitinfocharts.com.

Kde hledat zlato a stříbro? Švýcarskými kanály teče po kilech…

Zlato vs. bitcoin

Cena zlata letos rostla o necelých deset procent. Hodnota bitcoinu se přes divoké výkyvy (v pátek se vůbec poprvé vyhoupla nad 6000 USD) zvýšila o více než 500 procent. To může zahýbat kdejakým otrlým investorem. Generální ředitel GDAX proto uvedl, že by lidé neměli investovat do bitcoinu více, než jsou ochotní ztratit.

Tímto pravidlem se však jednoznačně neřídí jedna rodina z Nizozemí, o které informoval server CNBC. Rodina se třemi dětmi prodala všechen svůj majetek, včetně domu, třech automobilů a většiny oblečení, a investovala ho do bitcoinu. V současnosti bydlí v kempu a trpělivě vyčkává na zvýšení ceny nejpopulárnější kryptoměny na světě.

Newsletter