Investiční poradce s Ferrari? Raději si najděte jiného…

Šaty dělají člověka, stejně tak i typ auta investičního poradce. Co o investiční strategii prozradí sporťák a co sedan? Na tuto otázku se zaměřili tři američtí akademici – Yan Luová, Sugata Ray a Melvyn Teo. Výstupem jejich studie je zjištění, že typ auta, které vlastní investiční poradce, odpovídá jeho investiční strategii s ohledem na riziko. Pokud řídí minivan, jeho investice jsou minimálně volatilní i rizikové, než je tomu v případě majitelů sportovních vozů.

„U poradců, kteří jsou zároveň vlastníci automobilů s vysokým výkonem, je více pravděpodobné, že ukončí svou poradenskou činnost,“ přepisuje slova studie agentura Bloomberg. „Stejně tak tíhnou k podvodnému jednání a podléhají nadměrné sebedůvěře.“

Otec pasivního investování k politikům: Zaměřte se na ETF!

Právě vlastnictví vozu je dle autorů výzkumu dobrým měřítkem znaku, který se nazývá „sensation seeking“, neboli vyhledávání vzrušení a zážitků. Investiční poradci a manažeři tíhnoucí k tomuto chování bývají obvykle ti, jejichž ohodnocení se neodvíjí od výše dosaženého zhodnocení spravovaných prostředků.

Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

Newsletter