Investor Homer Simpson poráží hedgeové fondy

Podle Richarda Thalera, guru behaviorální ekonomie, se individuální investoři chovají jako Homer Simpson. Avšak podle posledních dat se zdá, že hedgeové fondy, které jsou typické tím, že svým investorům slibují pohádkové výnosy, si na trhu vedou ještě hůře než by dokázala oblíbená žlutá postavička, představující karikaturu typického příslušníka americké střední třídy.

Jak odhalili ve svém komentáři pro Market Watch odhalili Gaurav Chakravorty a Amit Sinha na základě údajů Federálního rezervního systému, od roku 2003 vydělala průměrná americká domácnost na svých investicích každý rok více než 4,5 procenta.

Index S&P 500 za stejnou dobu dosáhl průměrného výnosu 9,5 procenta, americké domácnosti však dosáhly svých výnosů se zhruba polovičním rizikem. Na Homera Simpsona tedy slušný výsledek. A to není všechno. Jak ukazuje následují graf, průměrný americký investor za tuto dobu doslova válcoval diverzifikované hedgeové fondy. Ty dosáhly průměrného ročního výnosu ve výši pouze 1,6 procenta.

Střílí si hedgeové fondy z investorů?

Průměrná americká domácnost tak předčila průměrného manažera hedgeového fondu o téměř 300 procent, a to, jak dodávají autoři článku, aniž by na sebe brala větší míru rizika. Hedgeové fondy otevřené pouze tzv. kvalifikovaným investorům, tedy institucionálním investorům či velmi bohatým jedincům, jsou charakteristické tím, že se systematicky snaží předehnat trh a dosáhnout tak absolutního možného výnosu. Tyto fondy také nepodléhají téměř žádné regulaci.

I když manažeři hedgeových fondů svým investorům slibují pohádkové výnosy, za což si také účtují patřičně vysoké poplatky, realita je trochu jiná. Když tomu ještě přičteme vysoké riziko operací, které provádějí, a tedy i potenciálně vysoké ztráty, je s podivem, že stále zůstávají poměrně populární. V posledních letech lze však obecně sledovat značný odliv prostředků od aktivně spravovaných fondů, kam se řadí i hedgeové fondy, k pasivně spravovaným fondům, které se snaží kopírovat vývoj daného trhu, přičemž drží poplatky na nízkých hodnotách.

 

Newsletter