Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Investoři Applu se připravují na první pokles prodejů iPhonů

Apple dnes po uzavření trhů ve Spojených státech ohlásí svůj první meziroční pokles prodejů iPhonů, očekává to většina analytiků. Někteří z nich oznamovali odhady nižších prodejů vlajkového produktu společnosti již v minulých týdnech poté, co se objevily slabší výhledy dodavatelů společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku. Analytici v průměru očekávají, že Apple za minulé čtvrtletí oznámí prodej 50 milionů iPhonů, což je z předchozích 61 milionů iPhonů výrazný pokles.

Začátkem tohoto týdne Raymond James, analytik Tavis McCourt snížil také celoroční výhled prodeje iPhonů na 212 milionů kusů, což by byl také první roční pokles prodeje iPhonů. Za fiskální rok 2016 se odhady shodují na 217 milionech prodaných iPhonech. Pro srovnání v loňském roce to bylo 231 milionů iPhonů.​

Konkurence plive na Apple. Je prý zastaralý

Dalším důvodem tohoto poklesu je také to, že lidé obnovují své iPhony méně častěji, než dříve. Také zpomaluje poptávka v Číně a nový iPhone 5SE a Apple Watch se pravděpodobně budou prodávat pod očekáváními. Navzdory obavám však v anketě Factset 40 oslovených analytiků očekává cílový medián akcie na 132,70 dolarech.

Co čekat?

Oslovení analytici očekávají, že Apple vykáže zisk na akcii ve výši dva dolary, což je pokles z 2,33 dolaru z minulého roku, uvedla Factset. Zároveň poznamenala, že „sell – side“ analytici očekávají, že Apple ohlásí tržby ve výši 52 miliard dolarů, což je opět pokles oproti loňským 58 miliardám dolarů. Akcie společnosti Apple vzrostly za poslední tři měsíce o pět procent, což je pod průměrem Dow Jones Industrial Average, který vzrostl o 12 procent. Akcie za 12 měsíců poklesla o 17,5 procenta, zatímco index zůstal relativně plochý.

Před rokem se začaly prodávat chytré hodinky Apple Watch

Newsletter