Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Investoři nahlížejí na eurozónu nejlépe za půl roku

Hodnocení dlouhodobějších hospodářských vyhlídek eurozóny se dostalo na nejlepší úroveň za půl roku, vyplývá z dnešních dat Sentix. Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v lednu třetím měsícem za sebou zvýšila.

Index důvěry stoupl na plus 0,9 bodu z prosincových minus 2,5 bodu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters očekávali mírnější nárůst na minus jeden bod. 

Lepšímu pohledu na vyhlídky eurozóny nezabránila politická nejistota v Řecku, které tento měsíc čekají předčasné parlamentní volby. Jejich favoritem je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným s mezinárodním záchranným programem. 

„Investoři čím dál více považují Řecko za izolovaný problém, který stěží ovlivní zbytek eurozóny,“ uvedla k tomu Sentix. Dodala, že růst indexu v posledních třech měsících signalizuje nástup příznivějšího hospodářského trendu v eurozóně. 

Newsletter