Investoři větří růst řeckých akcií. Sázejí správně?

(Aktualizováno 11:20) Řecký akciový trh je jediným, počítaným mezi trhy evropského západu, který od počátku letošního roku ztrácí. Část investorů si začíná myslet, že to už dlouho trvat nebude a budují si pozice pro obrat k růstu. Je ale ta sázka správná?

ETF, umožňující investice do řeckých akcií, čelila odlivu prostředků investorů v každém z dosavadních letošních týdnů, celkově za 167 milionů eur, ukazují data Bloomberg. Short interest ale s tím, jak se trh dostal nízko, klesl nejníž od loňského července. Volatilita řeckých akcií se proti loňskému roku zdvojnásobila a výrazně k tomu přispěla dohoda na čtyřech měsících pro Řecko navíc a růst napětí včetně rétorických přestřelek po ní. Každým dnem se letos řecký akciový index pohybuje průměrně o 3 % proti 1,6 % loni.

„Tito investoři jsou před trhem. Je šance na to, že v červnu přijde nejen nová finanční dohoda pro Řecko, ale začne přijímání nových reforem,“ míní Andreas Kontogoukis z Beta Securities. Řecký akciový index ASE přitom v letošním prvním čtvrtletí, na jehož jsme konci, ztratil 6,5 % s bankami na nejnižších hodnotách 19. března.

Jsou ale i jiné indikace, než ty, o které e opírá Beta Securities. A ty hovoří pro opatrnost. Swapy úvěrového selhání (CDS) jako pojistky proti nesplacení řeckého dluhu teď dávají takové události 75% pravděpodobnost, na začátku měsíce to přitom dle dat CMA bylo pouze 67 procent. Akciový index ASE je u minim od roku 2012, krátké sázky v rámci „étéefka“ pro investice do řeckých akcií Global X FTSE Greece 20 ETF klesly na pouze 1,6 % proti 20 % v prosinci a dle dat Markit je nižší, než například u německých, francouzských nebo italských akcií.

Na rozdíl od kolegy Beta Securities si Vassilis Patikis, šéf pro globální investiční strategii v řecké Piraeus Bank, myslí, že na investice do řeckého akciového trhu je kvůli volatilitě zatím brzy. „Nejistota je příliš vysoká. Trh je tažen politikou a naprosto neumožňuje vsadit na fundamentální pohled na něj či tituly,“ varuje.

„Část investorů chce z Řecka rychlé peníze. Sázejí na vzestup po dosažení politické dohody. Podle mě ale takový případný růst bude trvat pár týdnů a to nejvýš. Se spuštěním QE v Evropě jsou mnohem snazší cesty, jak vydělat peníze,“ míní Marc Valahu z ženevské Clairinvest.

Fitch sráží rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Den D je prý 20. duben. Řecko přežívá z peněz veřejného sektoru

Newsletter