Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Investoři začínají německé ekonomice opět věřit. Vydrží to?

(Aktualizováno 11:27) Optimismus investorů ohledně německé ekonomiky v posledním měsíci roku roste vysoko nad očekávání. Institutem ZEW sestavovaný index očekávání pro příštích šest měsíců, který v listopadu ukončil sérii deseti poklesů, v prosinci prudce roste z 11,5 bodu na 34,9 bodu, nejvyšší úroveň od letošního května. Analytici očekávali mírnější růst na rovných 20 bodů.

Lépe dopadl také index hodnocení současných podmínek, který vzrostl z 3,3 na 10 bodů, při očekávání poloviční úrovně 5 bodů.

„Důvěra dotazovaných expertů na finančním trhu v německou ekonomiku se, zdá se, pomalu navrací. Nárůst souvisí s příznivými podmínkami, jako je slabé euro a nízké ceny ropy. Poslední data z německého exportu již ukazují pozitivní trend. Je ovšem třeba mít na paměti, že současný posílený optimismus je hnán faktory, které se mohou v krátkém období změnit,“ řekl prezident institutu ZEW, profesor Clemens Fuest.

Euro vůči dolaru po dosažení až 1,2529 EUR/USD ustupuje pod 1,25. Evropské burzy dnes předvádí výrazně volatilní seanci, německý index DAX po zeleném úvodu propadl do více než 1% ztráty, kterou již umazal a přidává 0,5 %. V zeleném obchodují i britský FTSE100 a francouzský CAC40.

Institut ZEW vydává také index důvěry investorů pro celou eurozónu. Ten v prosinci také prudce vzrostl a to na 31,8 bodů z listopadových 11 b. Subindex hodnocení současné situace v eurozóně se naopak snížil o 3,1 na -62,8 bodu. 

Newsletter