Investoři začínají německé ekonomice opět věřit. Vydrží to?

(Aktualizováno 11:27) Optimismus investorů ohledně německé ekonomiky v posledním měsíci roku roste vysoko nad očekávání. Institutem ZEW sestavovaný index očekávání pro příštích šest měsíců, který v listopadu ukončil sérii deseti poklesů, v prosinci prudce roste z 11,5 bodu na 34,9 bodu, nejvyšší úroveň od letošního května. Analytici očekávali mírnější růst na rovných 20 bodů.

Lépe dopadl také index hodnocení současných podmínek, který vzrostl z 3,3 na 10 bodů, při očekávání poloviční úrovně 5 bodů.

„Důvěra dotazovaných expertů na finančním trhu v německou ekonomiku se, zdá se, pomalu navrací. Nárůst souvisí s příznivými podmínkami, jako je slabé euro a nízké ceny ropy. Poslední data z německého exportu již ukazují pozitivní trend. Je ovšem třeba mít na paměti, že současný posílený optimismus je hnán faktory, které se mohou v krátkém období změnit,“ řekl prezident institutu ZEW, profesor Clemens Fuest.

Euro vůči dolaru po dosažení až 1,2529 EUR/USD ustupuje pod 1,25. Evropské burzy dnes předvádí výrazně volatilní seanci, německý index DAX po zeleném úvodu propadl do více než 1% ztráty, kterou již umazal a přidává 0,5 %. V zeleném obchodují i britský FTSE100 a francouzský CAC40.

Institut ZEW vydává také index důvěry investorů pro celou eurozónu. Ten v prosinci také prudce vzrostl a to na 31,8 bodů z listopadových 11 b. Subindex hodnocení současné situace v eurozóně se naopak snížil o 3,1 na -62,8 bodu. 

Newsletter