Investoři zaplatili 50 milionů za šanci koupit český dluh

Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo dluhopisy s novým rekordním záporným úrokem. Ten u dvouleté splatnosti dosáhl -0,35 %, nový historicky nejnižší dosažený výnos. MF v aukci prodalo dluhopisy za osm miliard korun, což znamená, že za možnost koupit tyto dluhopisy investoři do státní pokladny přispěli více než 50 miliony korun.

„Pokračuje tak trend zahájený na konci léta. Druhotné efekty kurzového závazku ČNB a spekulace investorů na budoucí posílení koruny stojí za nárůstem zájmu o české vládní dluhopisy a vedou k propadu jejich výnosů. Zahraniční investoři, kteří svoje eura vymění na koruny, mohou díky tržním podmínkám získat při této operaci velmi zajímavou prémii, která jim dovolí nakupovat dluhopisy právě i se záporným výnosem. V součtu totiž na této transakci vydělají,“ vysvětlil Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Situace dle jeho odhadu i názoru dalších ekonomů potrvá nejméně do poloviny příštího roku. „Ministerstvo financí bude pravděpodobně nadále využívat těchto příznivých podmínek financování. Zároveň však nemůže vsadit vše na jednu kartu – i prodej dluhopisů bude muset diverzifikovat, nabízet dluhopisy i s delšími splatnostmi. I tak ale díky zájmu investorů (především ze zahraničí) o dluhopisy s nízkým či dokonce záporným výnosem může stát ušetřit řádově miliardy korun,“ soudí Dřímal.

Newsletter